Reagujući na jučerašnju izjavu FoNetu Jelene Milić, direktorke Centra za Evroatlantske studije (CEAS), Ministarstvo odbrane je ocenilo da su „njene tvrdnje netačne i da pokazuju da je ona nedovoljno obaveštena o temi o kojoj govori.
” Dodatno, u svom zahtevu za “ispravku” dodaju: ”Bitno je ukazati na činjenicu da će na vežbi učestvovati i države koje nisu članice NATO, tako da RegEX nije NATO vežba, već oblik regionalne saradnje i obuke koji je od mnogo skromnijeg obima narastao na znatno veći broj država koje žele da budu deo te inicijative.”
Nejasno je zašto se ovaj deo našao u zahtevu za “ispravku” izjave, u čiju integralnu verziju CEAS nažalost nije imao uvid ali će ga tražiti, s obzirom da je Jelena Milić, prevodeći navode sa NATO sajta, izjavila: “Milić objašnjava da RegEX jeste mala štabno-komandna vežba, u okviru NATO odbrambene i bezbednosne inicijative za jačanje kapaciteta partnerskih zemalja u raznim oblastima, na njihov zahtev. Inicijativa je ozvaničena na samitu NATO u Velsu, u okviru NATO politike projekcije stabilnosti van granica NATO, rekla je Milić i naglasila da Srbija učestvuje u toj inicijativi. Zna se koja je komanda združenih NATO snaga sprovodi i finansijski pomaže, koje zemlje učestvuju, koji se programi realizuju, precizirala je Milić.”
Ministarstvo odbrane u zahtevu za “ispravku” dalje, prema FoNetu, iznosi sasvim lako dokazive netačnosti: “Zbog toga je tendeciozna tvrdnja Jelene Milić da je javnost o učešću pripadnika Kopnene vojske na Tenkovskom biatlonu u Rusiji saznala od Sputnjika.”
Jelena Milić i CEAS već nekoliko dana upravo intenzivno na Twitter nalozima prenose informacije o spomenutom učešću sa TW naloga Ministarstva odbrane i Vojske Srbije što je vrlo lako proverljivo.
Takođe, FoNet je tačno preneo ocenu: „..i da je vrlo bitno obratiti pažnju da ministar Vulin, istovremeno dok obmanjuje javnost o maloj vežbi RegEX2018, odlazi u Moskvu na poziv ministra odbrane Ruske Federacije Sergeja Šojgua da prisustvuje zatvaranju tenkovskog biatlona u kome su učestvovale jedinice Kopnene vojske, što javnost prvo saznaje od Sputnjika.”
Milićeva je u ovom delu izjave govorila o drugim medijima u Srbiji, a ne o Ministarstvu odbrane, ali je činjenica da je vest o poseti Moskvi Sputnjik juče pustio oko 10 sati i 41 minut (što inače nije prvi put da prvi obaveštava zainteresovanu javnost Srbije o bitnim aktivnostima državnog vrha), dok u isto vreme na sajtu MO nije bilo nikakve vesti, već je kasnije objavljena mala najava.
Postavlja se pitanje zašto se Ministarstvo odbrane tačno oglasilo, imajući u vidu da ništa od onoga za šta formalno optužuju Jelenu Milić u vezi izjave date FoNet nije tačno, što smo navedenim i pokazali.
Smatramo da je ovim povodom bitno javnosti Srbije ponoviti da dok pripadnici Vojske Srbije sa Rusima vežbaju tenkovske veštine, a ministar odbrane Vulin i nekoliko visokih zvaničnika MO odlaze na svečano zatvaranje tog događaja, politički Zapad sve češće i glasnije ukazuje na strahove povodom predstojeće velike ruske vojne vežbe Zapad 2017, posebno one vezane za ponovno formiranje ruske Teknovske gardijske armije, na šta je Jelena Milić je, inače, u svojoj izjavi i na ovo ukazala.
CEAS se od svog osnivanja bavi teškim temama poput: uloge Ministarstva odbrane u opstrukciji istraga smrti gardista iz Topčidera i tri vojnika koja su pod sumnjivim okolnostima život izgubili u istom periodu u kasarnama u Leskovcu; ulozi Ministarstva odbrane u skrivanju haških optuženika; posledicama činjenice da je na čelu Generalštaba VS i dalje general Ljubiša Diković čije su jedinice teško kompromitovane brojem zločina protiv kosovskih Albanaca počinjenih u njihovim zonama delovanja tokom rata na Kosovu i drugima.
Zbog pretnji smrću Jelena Milić je od državnih organa RS dobila policijsku pratnju. Istu je otkazala odmah po rušenju u Savamali, kad je postalo očito da se policija nije odazvala na pozive građana, ne želeći da bude “privilegovana”. Tadašnji premijer, a sadašnji predsednik Srbije Aleksandar Vučić joj je na TV stanici sa nacionalnom frekvencijom bez ikakvog argumenta rekao: “Sve što radite je protiv interesa Srbije.” Istovremeno, ni po jednoj od desetine krivičnih prijava za pretnje, među njima i one smrću, protiv poznatih lica koje su CEAS-ov pravni tim podneli u poslednje dve i po godine se ne postupa. Nadležni sudski organi i pro- vladini mediji odbijaju da postupe po zahtevima CEASa za objavljivanje demanta iznetih u seriji bezočnih netačnih vesti o CEASu i Jeleni Milić.
Imajući navedno u vidu, ocena da su “tvrdnje netačne i da pokazuju da je ona nedovoljno obaveštena o temi o kojoj govori”, čini nam se više govore o Ministarstvu odbrane, politikama Vlade Srbije i stanju u društvu koje državni vrh kreira putem svojih zvaničnika i kvazimedija.
Na kraju, da parazraziramo američkog senatora Daniela Patricka Moynihana koji kaže da imate pravo na svoje mišljenje, ali ne i na svoje činjenice. Zastrašivanje neće proći, kao što ni do sada nije. Možete nastavite da neosnovano diskreditujete, za to, na sreću, postoji sud stručne, domaće i strane javnosti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.