Isti oni predstavnici naroda kojima je plato ispred parlamenta Srbije godinama služio za velike političke bitke dolaska na vlast, sada su odlučili da narodu uskrate mogućnost da na tom istom platou iskažu svoj revolt, bilo politički ili egzistencijalni.A gde će narod da kaže šta misli, ako ne ispred Narodne skupštine?Gde će da slavi sa sportistima koji su srpsku trobojku vinuli u visine i gde će da zapeva i proslavi Novu godinu, u nadi da će biti bolja?


Možda na nekom drugom trgu, daleko od očiju poslanika. Jer članovi najvišeg zakonodavnog tela, kako kažu, ne žele da rade pod pritiskom i da pod pritiskom naroda donose zakone, iako im onomad, kada se raspravljalo o leks specijalisu o Beogradu na vodi „taj pritisak“ nije uopšte smetao. A gde je tu Ustavno pravo građana da slobodno izražavaju svoju političku volju?. Ono ne može biti suspendovano odlukom bilo kog državnog organa, a ponajmanje internom, tehničkom odlukom skupštinskog Administrativnog odbora, koji prema procenama pojedinih opozicionih poslanika i nije nadležan za takvu vrstu odluka.

Pomenuti odbor može samo da uređuje pravila ponašanja u sopstvenom dvorištu i sopstvenoj kući, npr. da odredi kada se unosi alkohol u parlament, gde se ostavlja garderoba, a gde se doručkuje. Nije posao Administrativnog odbora, kako tvrdi opozicija, da priprema teren za zabranu okupljanja političkih protivnika vlasti. Tvrde da oni koji su u parlament dolazili u majicama i sa bedževima sada pokušavaju da zavedu red i to ne samo u zgradi parlamenta, već i na prostoru oko njega. Oni podsećaju da su javni skupovi regulisani Zakonom o javnom okupljanju i o njima ne može da odlučuje generalni sekretar parlamenta. Međutim, treba podsetiti i da je Ustavni sud početkom aprila oglasio neustavnim Zakon o okupljanju građana i ostavio rok od šest meseci za donošenje novog zakona. Zato je, kako tvrdi Inicijativa mladih za ljudska prava, kontraproduktivno da se u ovom periodu, a pre donošenja novog zakona, donose akti koji uređuju ovu oblast, a posebno ograničavaju slobodu okupljanja.

Bilo je i ranije bezuspešnih pokušaja da se pojedini skupovi ispred Doma narodne skupštine zabrane. Uprkos tome, unazad dve decenije, na tom platou dešavala se istorija. Lupalo se u šerpe devedesetih ispod poslaničkih prozora, demonstranti su se sukobljavali sa policijom, Depos je tu tražio promene u zemlji, a 2000. godine, baš na tom mestu počeo je pad bivšeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića. Na tom trgu, ispred parlamenta i aktuelni predsednik Srbije Tomislav Nikolić započeo je štrajk glađu na stiroporu, a danas vodeća Srpska napredna stranka, prvi put je mitingom pokazala svoju snagu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari