Zaštitnik građana Saša Janković najavio je da će posetiti Vojnobezbednosnu agenciju (VBA) zbog pritužbi građana. Ono što iznenađuje jeste to što je Janković rekao da će to da uradi „tokom ove godine“.


Kontrolna poseta ogleda se u nasumičnom biranju predmeta iz arhive službe i pregleda da li su svi papiri uredni i pravilno zavedeni.

Ukoliko se zaista želi uvesti civilna kontrola nad službama, to svakako neće biti realizovano ako se svaka služba posećuje jednom na svake tri godine. Podsetimo, u Srbiji postoje tri službe bezbednosti – Bezbednosno-informativna agencija (BIA), VBA i Vojnoobaveštajna agencija (VOA).

Stručnjaci za bezbednost već godinama do iznemoglosti ponavljaju da je u Srbiji na delu jaka partijska i lična kontrola nad državnim aparatima sile umesto parlamentarne kontrole i nadzora. Zapravo je parlamentarna kontrola i nadzor najslabija karika u demokratskom upravljanju sektorom bezbednosti.

Novoimenovani generalni inspektor za VBA i VOA Božidar Banović imaće mnogo posla u narednih pet godina ako se zaista bude bavio onim što su njegova zaduženja. Generalni inspektor će nadzirati zakonitost primene posebnih postupaka i mera za tajno prikupljanje podataka, kao i primenu načela političke, ideološke i interesne neutralnosti u radu VBA i VOA i njihovih pripadnika, kao i zakonitost trošenja budžetskih sredstava i utvrđuje činjenice o uočenim nezakonitostima ili nepravilnostima u radu ovih službi.

Upravo su ove vojne službe decenijama odolevale ne samo civilnoj nego i bilo kakvoj državnoj kontroli. Uglavnom su insistirali na tome da sami sebe kontrolišu i da im se za to daju zakonska ovlašćenja, a da im javnost i vlast veruje na časnu reč da je sve u redu. Do sada su u „kontrolu“ rada službi bezbednosti išle brojne parlamentarne delegacije, uglavnom iz republičkog Odbora za bezbednost. Sastanu se, obiđu prostorije, upoznaju se sa načelnicima odeljenja, osobljem, vide aparate, popiju kaficu i sok, i naravno, konstatuju da su lepo primljeni i da je sve u najboljem redu. Šestomesečni izveštaji službi bezbednosti koje one podnose parlamentu mogu se svesti na konstataciju da je u državi stanje bezbednosti na zadovoljavajućem nivou i da im treba još novca. Ni pomena o broju prisluškivanih, lustraciji onih koji su učestvovali u raznim političkim i kriminalnim operacijama tokom devedesetih, ali i o više nerešenih afera koje su se nagomilavale godinama. To će, izgleda, sačekati neko drugo vreme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari