Standard iz srećnih osamdesetih mogli bismo da dostignemo za nekoliko decenija. Kako to zvuči poražavajuće. Naročito za mlade. Kad se pogleda kako su brzo uznapredovale Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska, sve one zemlje za koje smo tih 80-ih mi bili Zapad, takav podatak zvuči još neverovatnije. Iz ove perspektive to mu sada dođe kao da su te 80-te bile zlatna antika, tako daleka, pa je nastupio mračni srednji vek 90-ih, a sad, evo, stupilo je novo doba, pa tek treba da se industrijalizujemo.


Oni koji su birali početkom 90-ih napravili su krajnje pogrešan izbor. I to ne vredi komentarisati. Oni koji su odabrani u ovoj deceniji, potpuno su izneverili očekivanja. U razvoju privrede opredelili su se za lakši put. Prodati ono što najviše vredi i pustiti u zemlju najpre firme brzorastućih industrija – bankarske, telekomunikacione i iz drugih uslužnih sektora. Bazirati razvoj na tome nije loše, ali nismo mi ni Indijci da „razbijamo“ kompjutere niti smo Švajcarci da glumimo bankare, niti smo neka of šor destinacija da se preko nas valja veliki novac. Sve je isto, recimo, radila i Slovačka, ali mi imamo smederevsku železaru, a oni tri puta veće Košice, mi jedva održavamo Zastavu da ne potone, a oni imaju tri svetske automobilske kompanije. Tek su sporadično dolazili pravi proizvođači. Jedina prava grinfild investicija u sektoru proizvodnje jeste fabrika Bol pekidžinga na obodu Zemuna koja je došla još kad je Legija uhapšen (sećate li se kada je to bilo). Puna usta namere da privlačimo grinfild investicije, a niko ni prstom da mrdne. Sudstvo jedva da smo takli. Zar smo morali da čekamo 2009. godinu da bismo olakšali izdavanje građevinskih dozvola? Jesmo, ali zbog nekih drugih interesa.

Nekako je razumljivo ponašanje naših ministara, brz rast bankarskog sektora ili operatera mobilne telefonije dobro služi za marketing (zato nikad ne omanu da to pomenu u svojim govorima). Međutim, njihovi petooktobarski ideali o boljitku Srbije nisu bili dovoljno jaki. Nekima od njih osladilo se da se postignuta granica ne prelazi. Ne bore se protiv korupcije, ne ukidaju prepreke za dolazak kompanija, sve u cilju obezbeđivanja poslova finansijerima i raznim prijateljima. Kad se stvar pogleda iz tog ugla, nekoliko decenija je još i dobar rok. A 80-ih ćemo se i dalje sa setom sećati kao davno prošlog vremena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari