Javnosti u Srbiji trebalo bi da bude zanimljiva izjava koju je Sebastijan Kurc, premijer Austrije, ponovio i prilikom svog boravka u Beogradu ove nedelje – naime, da je Zapadni Balkan prioritet spoljne politike Beča. U vremenu kada zabavljene svojim problemima, zemlje „stare“ Evrope Balkanu okreću leđa, takva opredeljenost je kuriozitet.


Kurc objašnjava da je Austrija povećala budžet za projekte regionalne saradnje sa 1,9 na četiri miliona evra, te podseća da je sa zemljama Zapadnog Balkana povezana i ljudima. U Austriji, primera radi, živi oko 300.000 građana srpskog porekla. Poznato je i da su austrijske kompanije vodeći investitori u Srbiji. Aleksandar Vučić, jedan od Kurcovih domaćina, istakao je da u Austriji i Nemačkoj vidi modele za uređenje države. Austrija Srbiji može da bude uzor i u drugim oblastima, pored ostalog stopa nezaposlenosti je u toj državi među najnižim u Evropi. Dinamika dostizanja uzora je već nešto drugo.

Kada je reč o evropskom putu Srbije, stav Austrije, prirodno, ne odudara od politike Evropske unije. Prioritet je u tom smislu normalizacija odnosa Beograda, ko god bio na vlasti posle izbora u martu, sa Prištinom, kako je Kurc rekao i u ekskluzivnom intervjuu Danasu („dijalog s Prištinom mora da bude nastavljen, a njegovi rezultati sprovedeni“). Povodom ideje ovdašnjih zvaničnika da bi Srbija mogla da postane članica EU 2020. godine, austrijski premijer je bio realan i odmeren – o rokovima je teško govoriti, ali je „važno da postoji opipljiva perspektiva“.

Austrija i Srbija ponašaju se, zasad, racionalno u kontekstu stogodišnjice izbijanja Prvog svetskog rata. Svako drugačije nastupanje bilo bi besmisleno, jer niti u Beču danas stoluje car niti je Srbija balkanski Pijemont. Kurc je, kako kaže, „specijalno prisustvovao“ briselskom otvaranju pregovora Srbije i EU u januaru, da bi istakao kako su odnosi Beograda i Beča na stogodišnjicu Velikog rata „bolji nego ikada“. Predsednik Nikolić se složio s njim „da bi bilo dobro pokazati da naše dve zemlje prošlost ne razdvaja“.

Ohrabrujuće deluje i najava da se Austrija, kada za to dođe vreme, neće referendumski izjašnjavati o ulasku Srbije u EU. Srbiji ostaje da se nada da će primer Beča slediti i neke druge države Unije, posebno susedne, sa kojima Srbija deli, ispostavlja se, traumatičnije istorijsko nasleđe od onog sa Austrijom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari