Dečak Vid Antić, koji ima 11 godina i autizam, zahvaljujući Er Srbiji ove godine propustiće letovanje i uživanje na moru.
Njemu nije bilo dozvoljeno da se u nedelju, 6. avgusta, ukrca u avion Er Srbije do Tivta, „da ne bi uznemirio ostale putnike“, jer su supervizor, lekar i menadžerka leta procenili da bi eventualno njegovo dugotrajno plakanje moglo da uznemiri ostale putnike. Porodica je najavila tužbu protiv ove „domaće“ avio-kompanije, a iz tog avio-prevoznika kažu da su pojedini putnici, koji su čekali u redu, izrazili zabrinutost osoblju kojem su, navode, bezbednost i dobrobit svih na letu prioritet.
„Po proceduri, svakog uznemirenog gosta mora da pregleda lekar na aerodromu da bi se utvrdilo da li je u stanju da putuje. Nakon procene doktora, obavestili smo porodicu da njihov član, nažalost, neće moći da putuje, i objasnili procedure o promeni datuma leta. Kao avio-kompanija ophodimo se jednako i nepristrasno prema svim našim gostima“, kažu u Er Srbiji.
Osim zgrožene i zapanjene javnosti, reagovala je i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković. Ona je saopštila da je diskriminacija na osnovu zdravstvenog stanja, kao i na osnovu invaliditeta, Ustavom i zakonom zabranjena.
Nije ovo prvi put da Er Srbija postupa diskriminatorski i suprotno zakonima i Ustavu Republike Srbije. Sećamo se slučaja Snježane Jolić, pravnice u Ministarstvu poljoprivrede, koja je tužila JAT, čija je Er Srbija pravna naslednica, zbog diskriminacije osoba sa invaliditetom. Naime, Jolićevoj JAT nije želeo da proda kartu ukoliko ne putuje sa pratiocem, jer je u invalidskim kolicima, pa je sud posle pet godina suđenja to ocenio kao „diskriminatorski postupak“ i naložio Er Srbiji da isplati 350.000 dinara Snježani Jolić zbog pretrpljenih duševnih bolova.
Život osoba sa invaliditetom u Srbiji je ispod svih ljudskih standarda već decenijama. Takav je i odnos države. Ove osobe, kojih u Srbiji ima oko 700.000, svakodnevno su na meti svakovrsne diskriminacije – od neprihvatanja društva, do institucionalnog odbacivanja, jer su beskorisni za državu. Ne mogu da se zaposle, uđu u institucije, gradski prevoz – Grad Beograd je besplatan prevoz omogućio samo osobama sa stopostotnim invaliditetom (?!), a mesečna apanaža je mizerna.
Er Srbija, koju građani Srbije obilato plaćaju milionima svake godine, a ista ih očito prezire, zbog diskriminacije će da završi na sudu, ali možda bi pre, po proceduri, „uznemirenu“ Er Srbiju trebalo da pregleda lekar?!
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.