Prostor gde vlast gradi takozvani „Beograd na vodi“ jeste donedavno bio jedna poludivlja ledina sa čoporima izgladnelih pasa i romskim enklavicama s brdašcima otpada, olupinama zarđalih barži, jezivim stovarištima nekih propalih preduzeća, koje je ustanovio još drug Tito, a upropastili ih naslednici.
I tu bi – složićete se s premijerom – trebalo da se napravi neki „Beograd na vodi“. Ali da ne podseća mnogo na aktuelni projekat, koji najviše liči na privatni javni projekat Aleksandra Vučića i njegovih što srpskih, što arapskih „pajtosa“.
U pitanju je zapravo Diznilend za bespravno i mada ta divlja ledina više nije toliko divlja, sve oko „Beograda na vodi“ je potpuno divlje. „Beograd na divljim vodama“ predstavlja premijerov lični projekat koji prerasta u fiks ideju: sam nalazi investitore, sam preskače tendere, javne rasprave, sam odlučuje odakle će i dokle to čudo da se prostire. Investitorima je dozvoljeno da tamo rade šta hoće, pa je tako BIRN otkrio da „prijatelji“ iz UAE koriste besplatno zgradu Geozavoda i posle isteka ugovora potpisanog na dve godine. U istom Geozavodu je neko, a ne zna se ko, otvorio restoran. Slično je bilo i sa promotivnim štandom „Beograda na vodi“ uz reku Savu koji je bez dozvole postao ekskluzivan kafić „Savanova“. I to nikoga ne zanima, kao što nikoga ne zanima što se na mestu ilegalno srušene Hercegovačke gradi parking za taj privatni kafić.
Restaurirana zgrada Beogradske zadruge, Geozavod, ustupljena je na korišćenje preduzeću „Beograd na vodi“ Zaključkom Vlade Srbije u septembru 2014. godine. Preduzeće „Beograd na vodi“ osnovala je Vlada Srbije za potrebe realizacije istoimenog projekta. Većinski vlasnik tog preduzeća (68 odsto) je kompanija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) „Eagle Hils“, preko svog preduzeća „Belgrade Waterfront Capital Investment LLC“.
Obnovljenu zgradu Geozavoda, koja od šezdesetih godina prošlog veka ima status kulturnog dobra od velikog značaja, otvorili su u leto 2014. godine predsednik srpske vlade Aleksandar Vučić i njegovi gosti iz UAE. Govorilo se da će zgrada biti otvorenog tipa, gde će svi koje to zanima moći da se u potpunosti informišu o projektu „Beograd na vodi“, a najviši republički i gradski funkcioneri su isticali da je zgrada restaurirana novcem iz donacije UAE vredne dve i više miliona evra.
Dokumenta koja bi pokazala kako je i gde stigao taj novac, srpske institucije ne žele da objave. Zato se čini da je i Geozavod neko privatizovao na osnovu lične pogodbe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.