Berlinske poruke 1

Da zvaničnom Berlinu i ostatku Evropske unije ponestaje strpljenja kada je reč o rasplitanju kosovskog čvora još jednom je potvrđeno prilikom najnovije posete šefa nemačke diplomatije Hajka Masa Prištini i Beogradu.

Mas je poručio da je pravi trenutak da se nastavi dijalog o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, i da se „postignu rezultati“.

Takav stav saopštio je uz izvesna stilsko-retorička prilagođavanja, budući da je u obraćanju prištinskim novinarima rekao da bi deo rešenja trebalo da bude i priznanje Kosova od strane Srbije, dok se u javnom nastupu sa srpskim predsednikom Aleksandrom Vučićem uzdržao da izrekne sličnu opasku.

Navedenom diplomatskom opreznošću Mas je izbegao da ponovi sudbinu svog prethodnika na funkciji, Zigmara Gabrijela, čije konstatacije na istu temu su izazvale oštre reakcije pre tri godine, uključujući čuvenu opasku tadašnjeg ministra spoljnih poslova Srbije Ivice Dačića:“Putuj, Gabrijele, i prihvati realnost da je sadašnja vlada Nemačke u odlasku“.

Nemačka će, po svemu sudeći, narednih nekoliko meseci uložiti još veće napore da da oživi Briselski dijalog, koji se već duže vreme smatra klinički mrtvim. U tom nastajanju ozbiljno računa na specijalnog predstavnika EU za pregovore o Kosovu Miroslava Lajčaka, čoveka od najvećeg poverenja kancelarke Angele Merkel, a podjednako će se oslanjati i na administraciju novog predsednika SAD Džozefa Bajdena, na koga se u Berlinu gleda kao na dragocenog saveznika, za razliku od prethodnog „stanara“ Bele kuće Donalda Trampa, sklonog čestom „soliranju“ na međunarodnoj sceni.

Ali, ono što ne ide naruku tim nastojanjima jeste promena „političkih vetrova“ u Prištini, odnosno ponovni dolazak na kormilo vlade tvrdokornog Aljbina Kurtija, te usporavanje evropskog puta Srbije.

Metaforično govoreći, čak ni „gvozdena ledi“ Merkel, koja će se svojevoljno ove godine povući s političke pozornice, nema poluge moći da ubedi dve strane da pronađu rešenje, jer trenutno ne postoje „šargarepe“ koje bi mogle da budu ponuđene Kurtiju i Vučiću. S druge strane, bilo kakva pretnja Beogradu i Prištini, samo bi ih dodatno udaljila od pregovaračkog stola.

Da li će Hajko Mas voditi nemačku diplomatiju i nakon septembarskih izbora, veliko je pitanje, s obzirom na pad popularnosti njegove Socijaldemokratske stranke, ali jedno je sigurno – on je mnogo ugodniji sagovornik zvaničnom Beogradu nego što bi to bio neko od predstavnika Zelenih ukoliko ga „nasledi“ na funkciji.

Zamislite, recimo, scenario po kojem Vučić srdačno prima evroposlanicu Violu fon Kramon u svojstvu ministarke spoljnih poslova Nemačke, koja ga jasno i glasno kritikuje zbog „deficita demokratije“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari