Da li parada u Moskvi povodom 70. godišnjice pobede nad nacizmom i evropske vrednosti imaju nešto zajedničko ili je bitka za novi geostrateški odnos snaga na planeti odnela prevagu nad poštovanjem žrtava iz Drugog svetskog rata? Ovo je pitanje na koje bi verovatno najpre Evropa morala da odgovori sama sebi posle proslave 9. maja – danas dvostrukog praznika – Dana pobede i Dana EU. Dan posle „najveće parade u istoriji“, kako ruski mediji opisuju defile u centru Moskve, u prestonicu Rusije juče je stigla kancelarka Angela Merkel, iz čega bi se moglo zaključiti da je jedino zemlja koja je bila glavni uzročnik najvećeg oružanog sukoba u istoriji čovečanstva shvatila značaj događaja od pre sedam decenija. Naravno, sledeći i svoje sadašnje interese.


Bez obzira na kampanju i bojkot Zapada, Rusija je u subotu na Crvenom trgu predočila ostatku sveta deo svoje vojne moći i naoružanja, uz pompu u kojoj je samo za „naručeno“ sunčano vreme potrošeno skoro sedam miliona evra. To što su se umesto lidera nekadašnjih ratnih zapadnih saveznika uz Putina našli čelnici Kine, Indije, Južne Afrike i još dvadesetak zemalja, mediji na Zapadu tumače kao „vidljivu novu podelu, ne samo u svetskim odnosima, nego i unutar EU, jer su predsednici nekih država Unije, ipak, došli u Moskvu. Putin koji je, uz upozorenje na opasnost od pokušaja stvaranja „jednopolarnog sveta“ pod uplivom samo jedne sile, odao priznanje Velikoj Britaniji, Francuskoj i SAD za slamanje nacizma, posle parade sa očevom slikom u rukama, mimo protokola stao na čelo komemorativnog marša „Besmrtni puk“ u kome je 250.000 učesnika nosilo fotografije boraca iz Drugog svetskog rata.

Za razliku od uzdržanog Putinovog govora, zapadni mediji, iako se drže ukrajinske vizure, kao i tamošnja opozicija optužili su svoje vlasti za „političku kratkovidost“, tvrdeći da je neodlazak u Moskvu „uvreda ne samo Putinu, nego i ruskom narodu, koji je u borbi protiv nacizma dao 27 miliona žrtava“. Šta bi tek rekli za službenike EU koji su uoči 9. maja po ovom delu Balkana upozoravali da odlazak na paradu „dovodi u pitanje poštovanje evropskih vrednosti“. U ovom delu Evrope, ruska parada je, doduše ostala u medijskoj senci novog nasilja u Makedoniji, zbog kog se makedonski predsednik iz Moskve hitno vratio kući. U Kumanovu ni juče nisu prestali sukobi policije sa naoružanom terorističkim grupama, za koje se tvrdi da su došle sa Kosova, čiju je jednostrano proglašenu nezavisnost Skoplje priznalo. U diplomatskim krugovima spekuliše se da ovi događaju imaju veze i sa jednim od bivših komandanata OVK koji je pod protektoratom UN na KiM napravio ozbiljnu političku karijeru. Ima li to neke veze sa nepoštovanjem žrtava i pomešanim vrednostima?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari