Bezbednosno-informativna agencija obeležila je 110. godišnjicu civilne službe bezbednosti u Srbiji. Nekoliko dana uoči jubileja, pripadnici Agencije učestvovali su u međunarodnoj akciji zaplene više od dve tone kokaina u Urugvaju. To svakako pokazuje da ugled srpske tajne službe u svetu jača. I da Služba više nije deo problema, već rešenja.


Činjenica je da reputacija ovdašnjih službi bezbednosti nije bila za ponos, jer su upravo one tokom devedesetih godina omogućile „rad“ brojnim kriminalcima koji su, između ostalog, i nosili legitimacije tajnih službi. Većina ilegalnih poslova – šverca nafte, duvana, narkotika, rađena je pod budnim okom Službe. Kao i likvidacije političkih protivnika i novinara, poput funkcionera SPO, Ivana Stambolića i Slavka Ćuruvije.

Pod njihovim okriljem osnovane su i „crvene beretke“, čiji je komandant Milorad Ulemek Legija (još uvek nepravosnažno) osuđen za ubistvo premijera Đinđića. I druge paravojne formacije, koje su počilne brojne ratne zločine na teritoriji bivše Jugoslavije, bile su povezane s tadašnjim DB-om.

Služba je, najnovijim akcijama, pokazala da je na dobrom putu da se oslobodi nasleđa prošlosti, ali i bremena koje nose njeni raniji nazivi – SDB, DB, OZNA ili UDBA. Od postavljenja Saše Vukadinovića na čelo BIA primetno je da se Agencija otvara ka javnosti i odbacuje mit o svemoći i nedodirljivosti.

Prioritet Agencije trenutno je hapšenje Ratka Mladića i Gorana Hadžića. Pripadnici tajnih službi više puta su bili veoma blizu hapšenju Mladića, ali nije bilo „političke volje“ da se ide do kraja. U tom smislu ne treba sumnjati u sposobnost pripadnika BIA da izvrše i najteže zadatke. Pitanje je da li postoji politička volja i spremnost da se rizikuje i s nemirima na ulicama i histerijom dela opozicije i da se uprkos tome Mladić i Hadžić isporuče gde im je i mesto.

Pozitivno je to što je direktor Vukadinović na svečanosti u petak rekao da će BIA, u saradnji s drugim državnim organima, „u najskorijem vremenskom roku“ uspešno završiti saradnju s Hagom. Njegova procena je ipak verodostojnija od političkih. A verujemo i da nije izraz očekivanja i podilaženja političarima, već procena na osnovu operativnih saznanja.

I u BIA, kao i u policiji, najbitnije je omogućiti profesionalcima da rade, bez mešetarenja sa strane. Tada su rezultati neizostavni, nezavisno da li je reč o haškim optuženicima, borbi protiv organizovanog kriminala, terorizmu ili klasičnom kriminalu. U državnom aparatu ili izvan njega.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari