Oko 1.500 policajaca u uniformama juče je duže od šest sati blokiralo glavnu saobraćajnicu u Beogradu, Nemanjinu ulicu, protestujući ispred Vlade Srbije tražeći povećanje plata za 10.000 dinara.


Protest je zbog blokade raskrsnice – Nemanjine i Kneza Miloša, izazvao potpuni kolaps saobraćaja i naravno veoma negativne komentare Beograđana, jer su od Dorćola da Auto-komande putovali duže od sat i po. Odatle i naslovi u medijima da je policija napravila haos u Beogradu.

Ipak, akcenat je stavljen na izjavu gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa, koji je rekao da osuđuje način štrajka, jer „niko nema pravo da protestom ugrožava normalan život Beograđana“ i naglasio da svako ima pravo da štrajkuje, ali i da očekuje da se „prema svima koji ugrožavaju osnovna prava Beograđana primene zakonom predviđene sankcije“.

I laiku je jasno da od kažnjavanja policije zbog štrajka nema ni govora, jer ko će da napiše krivičnu prijavu protiv 1.500 štrajkača? A policija je u štrajku od 12. decembra, uz poštovanje minimuma procesa rada. To znači da se izlazi samo na hitne intervencije.

Zarada zaposlenih obračunata za sve bivše republike SFRJ je 550 evra, dok je plata u Srbiji, što i nije neko iznenađenje, niža od ovog proseka za oko 30 odsto. Prosečna plata u Srbiji je 38.000 dinara ili 380 evra. U odnosu na prosečnu zaradu u javnom sektoru, u javnoj upravi BiH imaju za 40 odsto veće zarade, Srbiji 22 odsto, dok u Makedoniji imaju 20 odsto veće plate od proseka na nivou tih država. Dovoljno je reći da su sve ovo budžetski korisnici, dok je visina plate u privredi nepoznata, jer se, po uzoru na zemlje regiona, ne izračunava.

Kao i većina protesta i ovaj koji organizju pripdanici policije deluje opravdano. Ako ni zbog čega drugog, a ono barem zbog toga što policija ima male plate. Plata pozornika na ulici je oko 30.000 dinara, dok je mesečno porodici u Srbiji potrebno najmanje 120.000 dinara.

Ovakva računica deluje porazno, ali je mnogo bitnije saznanje da je sastavljanje kraja sa krajem ogromnoj većini zaposlenih, pogotovo u proizvodnom sektoru, odavno postala nemoguća misija, a da mnogi, iako su zaradili svoje plate, nisu videli mesecima i godinama platne koverte. U tom smislu, ova blokada, kao i neke druge deluje neopravdano. Ali, u Srbiji je odavno zaživelo pravilo da samo uporni i po metodama neprobirljivi nešto dobiju. Zašto to ne bi važilo i za policijske sindikate? Znaju njihovi članovi koliko im deca zbog brojnih štrajkova prosveta nisu išla u školu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari