Zašto su dobra kritička pisma evropskih poslanika o srpskoj vlasti? Ne zato što nadležni komesar Oliver Varhelji ne ume da odgovori, naprotiv.
Niti zato što se tim pismima nagoveštava neka duboka promena evropske politike prema Beogradu, to zaista još ne znamo. Najmanje zato što podrivaju poziciju Srbije u pregovorima sa Unijom o članstvu.
Ta pisma su dobra iz jednog običnog ali krupnog razloga. Ona ne bole toliko Srbiju koliko bole Vučićevu vlast. Ta vlast je i dalje posebno osetljiva na svoju mračnu političku prošlost 90-ih, ma koliko spolja izgledala samopouzdano i samoljubivo.
Ta vlast se i dalje svoje nečiste savesti nije oslobodila, niti raskrstila sa svojim najdubljim strahom da će jednog dana ipak morati narodu da položi račune o svemu što je učinila.
I o dobrom, ali još više o nepočinstvima, o teškoj korupciji i o besramnoj izdaji.
Kako Vučićeva vlast uspeva da svaki rutinski samit, na primer regionalnih i evropskih lidera, prikaže kao neviđeno čudo diplomatije, kako svaki govor i normalni nastup kuje u zvezde, stvarajući kult najjačeg predsednika, e pa takvu vlast i treba s vremena na vreme da zabole bar nekakva pitanja i primedbe.
A da bol nesumnjivo postoji svedoči udarna propaganda Vučićevih medija i njena objašnjenja da su te kritike i primedbe izneli pojedinačni poslanici, gradeći svoje lične angažmane i karijere u EP.
Nažalost i uzvraćanje vređanjem nekima od njih – Tanji Fajon.
Isto tako, kada vođe opozicije upute pismo EU, a odgovore im zajedničkom porukom dvoje slovenačkih poslanika, Tanja Fajon i Klemen Grošelj, kao i Nemica Viola Kramon fon Taubadel, Vučić mora da uzvrati.
I to slikom „prijatnog popodneva“, tako glasi natpis na Instragramu uz objavu fotografije na kojoj je Vučić sa ambasadorom SAD Entonijem Godfrijem, Francuske Žanom Lujem Falkonijem, Nemačke Tomasom Šibom, Italije Karlo Lo Kašom, kao i zamenicom ambasadora Velike Britanije Rebekom Fabrici i šefom Delegacije EU u Srbiji Semom Fabricijem.
Jer, Vučićevi birači većinom nisu proevropski opredeljeni, ali nisu ni antievropski.
Ne bi mu oprostili, kao ni protivnici koju su za opoziciju i za EU, novu izolaciju zemlje kao početkom 90-ih. Nije dakle samo do evropskog javnog mnjenja, kako ističu stručnjaci tvrdeći da upozoravajuća pisma evropskih parlamentaraca, koja su poslata u aprilu, maju i junu ove godine, a koje je potpisalo preko 30 različitih poslanika, imaju značaj za oblikovanje javnog mnjenja o Srbiji u Evropskoj uniji.
Nešto je i do srpskog javnog mnjenja.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.