Zalaganje za mir, stabilnost i ulazak u Evropsku uniju zapadnobalkanskih zemalja nije ništa novo što se može čuti, kako od regionalnih, tako i od (regionalno) evropskih zvaničnika. Upravo takve ciljeve su u četvrtak u mestu Brdo kod Kranja saopštili regionalni lideri i njihov „specijalni gost“, predsednik Francuske Fransoa Oland.


Jeste novo da je jedna važna evropska zemlja, Francuska, najavila svoj aktivan angažman u regionu. S druge strane, pitanje je koliko će učešće Francuske u rešavanju regionalnih problema korespondirati sa „umešateljstvom“ snažne Nemačke, koja – bez obzira na to koliko ta reč zvuči arhaično – ima primat na Balkanu i prisutna je, a da se nije ni najavljivala.

Očekivanje da bi dve uticajne evropske zemlje mogle da se nadmeću na Zapadnom Balkanu bilo bi još arhaičnije, bez obzira na to što svaka država, pa i Francuska i Nemačka, imaju i svoje partikularne interese koji ne moraju uvek da se poklapaju.

Ipak, realno je očekivati zajednički pristup, što je nagovestio i Oland ponavljanjem floskula kao što je „posvećenost reintegraciji Zapadnog Balkana u Evropu i njegovoj integraciji u Evropsku uniju“.

Predsednik Nikolić se, sudeći prema medijskim izveštajima, nije najbolje pripremio za razgovor sa Olandom. Izložio mu je svoje mišljenje kako odnosi Srbije i Francuske treba da se vrate na nivo odnosa „naših dedova i očeva“ – što je nepotrebno prekopavanje davno prošlih vremena – i konstatovao da „Francuska nije umela da iskoristi šansu koju je Srbija pružila kapitalu i tehnologijama sa Zapada“.

Ako su ovakve izjave bile namenjene domaćoj javnosti, to je žalosno. Ako je pak posledica navodne uvređenosti „državnog vrha“ što Srbija nije bila pozvana na nedavnu vojnu paradu u Parizu, još gore.

Nikolić se našao i u neprijatnoj poziciji da odgovara na smešne spekulacije kako Pariz moli Srbiju kao „srednju silu“ da ubedi Rusiju, sa kojom je navodno izuzetno bliska, da popusti oko Sirije, odnosno da pusti Asada niz vodu. Ovaj put predsednik je reagovao na jedini moguć razuman način: „EU i Rusija treba da reše taj problem“.

Dobra vest je da se Nikolić u Sloveniji sastao sa hrvatskim kolegom, drugi put za manje od mesec dana i da se komunikacija između njih dvojice unapređuje. To je jedan od uslova koji je potreban za rešavanje otvorenih pitanja između dve zemlje i njegovo ispunjavanje ne bi trebalo da bude komplikovano, za razliku od prevazilaženja srpsko-hrvatskih sporova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari