„Sledeće nedelje“ – tako odgovaraju policijski zvaničnici kad im postavite konkretno pitanje, recimo dokle je stigla istraga o političkim i privrednim vezama odbeglog narko-bosa Darka Šarića, ili kada će biti imenovan načelnik policije Novog Sada. Doduše, sredinom juna, na policijskoj proslavi, odgovor na poslednje pitanje glasio je „do kraja meseca“. Do kraja ovog meseca septembra biće tačno četiri godine kako Novi Sad nema zvanično imenovanog šefa policije, na šta su ukazale sve političke partije posle ovonedeljnog talasa uličnog i maloletničkog nasilja u vojvođanskoj prestonici.

Deca i tinejdžeri se tuku mačetama i noževima, te biju profesora zato što im liči na homoseksualca, a i kako su rekli u istrazi, da bi se malo zabavili, sve to zato što je policija loše organizovana, tvrde političari. U policiji pak istrajno navode da nije do njih, nego da nema političkog dogovora. Prema tim navodima, preciznije, još se nije našao policajac koji bi poput Srđana Grekulovića u Nišu (manje je poznato da se on prethodno time bavio i u Zaječaru i u Jagodini) zaveo prvo red u policiji Novog Sada. I to čovek koga bi podržale najmanje dve suprotstavljene političke struje koje kontrolišu bezbednosni aparat u zemlji, i koji bi stoga mogao da balansira u „interesu reda i mira“.

Dok reda i mira imaju sve manje, Novosađani se na internet-forumima pitaju šta im se to desilo i kako se to „Novi Sad pretvorio u Bronks“. Nude različite teorije – od nedostatka poštovanja autoriteta do prevelike autoritarnosti među omladinom, medijske popularizacije antiheroja i time i nasilja, te opštim raspadom vrednosnog sistema… Ali iz svih tih priča provejava osećaj bespomoćnosti, onako kako je to rekla Branka Bežanov, podnoseći ostavku na mesto predsednice Saveta za javni mir i bezbednost gradske skupštine.

Taj osećaj kao i strašnu zebnju ko će sledeći biti povređen ili opljačkan, građani nisu zaslužili, uprkos floskuli kakav narod takva i vlast, odnosno i policija. Jer, ta fraza odavno ne važi u Srbiji, gde je mnogo tačnija tvrdnja da je vlast nalik eliti, odnosno pseudoeliti, za koju svi znamo kako je nastala poslednjih dvadesetak godina. I od njenih ćemo pripadnika i ubuduće slušati da će problem biti rešen, rezultati istrage objavljeni, ili imenovanje izvršeno „sledeće nedelje“ ili u ranijem stilu rečnika devedesetih – „malo sutra“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari