Kakve će razmere političkog preokreta doneti nova vlada Crne Gore koja ove sedmice treba da bude izglasana i da li će ga uopšte doneti?
Pojedini posmatrači sumnjaju da će zaokret biti stvarni.
U prilog tome pojedini nemački mediji ističu da u samoj Podgorici vlada mirna jesenja atmosfera, ni nalik onoj uzavrelosti tokom leta, koja je trajala i čitave protekle godine, kada su održavani protesti pravoslavaca i protivnika režima.
Kao da je smrt mitropolita Amfilohija, vođe otpora protiv crnogorskog vladara Mila Đukanovića, kao i zdravstvena situacija sa širenjem korona pandemije, te neizvesnost koju zaraza donosi i u svetu i u regionu, prividno smirila političke strasti. Politički život se vratio u kolotečinu, ocenjuju posmatrači, a ta je kolotečina stabilokratija, dugotrajnija i jača nego što je i vlast najuzdrmanijeg trenutno diktatora u istočnoj Evropi – beloruskog predsednika Lukašenka.
Međutim, sve to može biti privremeno zatišje pred nove političke vihore.
I dalje ostaje pitanje kako će se Đukanović kao predsednik države odnositi prema novoj vladi kada bude i zvanično izglasana, i koliki će politički kapacitet ta vlada imati da postavi glavno pitanje koje je ispostavila kao svoj program i cilj.
A to je pitanje porekla Đukanovićeve i imovine grupe na vlasti oko njega.
Smatra se i da bi svaki evenutalni sudski spor protiv Đukanovića zbog korupcije produbio već duboke rovove u crnogorskom društvu, te da bi iz te podele mogao da bukne tragični sukob i proširi se i na region.
Ipak, nekog pravnog razrešenja jednostavno mora biti, a na novoj vladi je, posebno na njenom građanskom delu koji predvodi Dritan Abazović, da to i mudro sprovede.
Strani mediji prenose glasine pak da sa mudrošću nove vlade sadašnji establišment ne želi da rizikuje.
Navodno, po kancelarijama ministarstva u Podgorici se već nedeljama uništavaju i peglaju arhive, kako ne bi „novoj vladi pao u ruke materijal za optužnice“.
Tim „peglanjem“ se objašnjava i to što je Đukanović otezao i razvlačio ustavne rokove za davanje mandata novoj vladajućoj većini.
Borba protiv korone i korupcije zahtevaće od nove vlade jaču političku snagu i više podrške nego što je sad ima, a njenu krhost će, tvrdi se, pojačati i to što Crna Gora mora da vraća veliki infrastrukturni kredit Kini.
Dritan Abazović sve to što čeka novu vladu i što se od nje očekuje najbolje opisuje rečenicom: „Prelazni period će dugo potrajati.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.