Serija “Sablja” ovog vikenda ulazi u svoju treću nedelju emitovanja.
I u neku ruku uspeh je već ostvaren, s obzirom da je i pored turbulentnih dana koji su iza nas, uspela da se ugura u sam vrh tema koje interesuju prosečnog konzumenta medija i kulture. Očekivano, jer tema je uvek aktuelna, čak i posle 21 godinu od dešavanja koje prati. Nismo više u onom vremenu kad su ulice prazne u toliko i toliko sati jer svi gledaju jedno te isto, s obzirom da imamo internet i mogućnost vraćanja programa, ali zaista deluje kao da svi gledaju i komentarišu “Sablju”.
Međutim ako se odmaknemo od komercijalnog i gledanosti, dolazimo do one standardne “100 ljudi, 100 ćudi a 300 mišljenja”, pa je tako sama serija bila osuđena još i pre prvih minuta prve epizode.
Razlog se nalazi u tome što gotovo svako domaćinstvo u Srbiji ima svoju verziju slučaja oko ubistva Đinđića i očekivalo je da baš njegova verzija bude prikazana. Pa od one klasične potvrđene na sudu, do upiranja prstom u političare tog trenutka koji stoje iza svega, preko uticaja zapada, istoka, pa sve do onih trećih metkova, četvrtih pušaka i petih kolona.
Zato je nekako i normalno reći da su reakcije na seriju „Sablja“ u najblažu ruku podeljene.
Dodatan teg seriji je i to što ona portretiše stvarne ličnosti koje su još uvek tu, među nama i česti gosti raznih televizijskih smatranja na onu ili ovu temu, i koji naravno da imaju mišljenje i ovom slučaju.
Pa tako Zoran Živković smatra da ovde nema mesta skrivanja iza umetničkih sloboda, šef Đinđićevog kanbineta Siniša Nikolić kaže da premijer nije bio tako zbunjen i nesnađen, dok se Žarku Koraću ne sviđa što je dat akcenat nekim likovima koji nisu bili toliko bitni za ceo događaj.
Zapaljivost celoj situaciji svakako donosi i jutarnji programi na televizijama sa Šešeljem koji opet pominje narative o slavlju 12. marta, kao i vest da je Legija zatražio da služi kažnu uslovno.
A na kraju kad preveslamo sva mišljenja i odjeke, imamo i samu seriju koja je rešila da zaobiđe teorije zavere i političe poruke i pruži jednu kriminalističku priču blage naravi koja ne želi puno svađe sa današnjicom i istorijom, već da pocrta još jednom ko je u zatvoru i ko je kriv, sa par lakih namiga da možda postoji još nešto više. Ili nas možda čeka nešto novo i revolucionarno u drugoj polovini serije. Ljudski je nadati se.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.