Dačićeva maslinova grančica 1

Novoizabrani predsednik srpskog parlamenta Ivica Dačića ima šansu da pored neslavne reputacije šefa Narodne skupštine gotovo lišenog opozicije, ostane upamćen i u znatno boljem svetlu, ukoliko bude vešt moderator u predstojećoj fazi dijaloga vlasti i opozicije o unapređenju izbornih uslova u Srbiji, pod pokroviteljstvom Evropskog parlamenta.

Očekuje se da u ime EP glavnu reč u tom procesu vode Tanja Fajon i Vladimir Bilčik, a „ključni igrač“ zvaničnog Beograda trebalo bi da postane donedavni šef diplomatije, koji će, smatra se imati zadatak da uruči zvaničan poziv i „bojkot opoziciji“ da učestvuje u debatama na navedenu temu.

Na taj način biće dat izvestan legitimitet i partijama koje su odbile da učestvuju na junskim izborima.

Imajući u vidu delikatnost moderatskog zadatka u vreme kada maltene ne postoji nikakav javni dijalog, što je posledica dubokog jaza između vlasti i najvećeg dela opozicije, odnosno „zdenca“ koji je uporno kopala aktuelna vlast, predvođena Aleksandrom Vučićem, na Dačiću je da pokaže prisebnost, pristojnost i pregovaračke sposobnosti, naročito u odnosu prema Udruženoj opoziciji Srbije, koja najavljuje da će se uključiti u dijalog, pod uslovom da pregovarači iz Evrope ponovo budu angažovani.

Ako zaista želi da pokaže da je Srbija parlamentarna demokratija, vlast bi preko novog šefa parlamenta morala da „ponudi maslinovu grančicu“ opozicionarima.

To bi, pre svega, podrazumevalo, istinsko, a ne „prividno“ otvaranje javnih servisa za kritičke glasove, znatno pre naredne izborne kampanje, koja će, ako je suditi prema Vučićevim najavama početi najkasnije na zimu 2021-2022.

Za izborni „fer plej“ od podjednake važnosti biće i obavezivanje o postavljanju nepristrasnih kontrolora, jer džaba opoziciji ako se njene ideje i budu čule u „javnom etru“ ako se dese krađe glasova masovnih razmera, zbog činjenice da je „neko“ u izbornim komisijama zbog materijalne ili druge dobiti „zažmurio na jedno ili oba oka“.

Na prvi pogled deluje da je Dačić umnogome politički degradiran, s obzirom na činjenicu da se iz Ministarstva spoljnih poslova „preselio“ u Narodnu skupštinu, ali on će, bez sumnje, predstavljati „umivenije lice“ parlamenta, naročito na razgovorima i sastancima sa evroparlamentarcima, od „hard core“ naprednjaka, poput Vladimira Orlića ili Aleksandra Martinovića.

Ipak, da se ne bi sve završilo na „fasadi“ i „glumljenju demokratije“, neophodno je da se u praksi, a ne samo na papiru, obezbede uslovi za poštenu izbornu utakmicu – „Ko bi reko čuda da se dese“, što reče, odnosno otpeva, mnogo puta do sada novi šef parlamenta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari