Vlada Srbije donela je odluku da se ubuduće direktori javnih preduzeća biraju na konkursu. Ovakav potez odmah bi naišao na nepodeljenu podršku javnosti da nije jednog detalja: Vlada nije odredila rok u kojem ministarstva moraju da sprovedu novo pravilo.


Rečju, svi direktori i dalje su bezbedni u svojim foteljama. Upotrebljeni termin „ubuduće“ prema objašnjenjima koja ovih dana stižu iz Nemanjine 11 znači da će svaki sledeći direktor morati da bude izabran na javnom konkursu koji će organizovati resorno ministarstvo javnog preduzeća u koje dolazi, što znači da će svi koji su na čelne funkcije u državnim firmama došli po partijskom ključu, tu i ostati sve do isteka svojih mandata. Budući da se direktori postavljaju sa svakom novom vladom, to znači da će većina biti zamenjena tek posle izbora naredne godine.

Upravo zbog toga mnogi sumnjaju da je i ova mera samo predizborni trik. Da je Vlada zaista nameravala da profesionalizuje upravljanje javnim preduzećima, mogla je lako da smeni aktuelna rukovodstva i posle odmah raspisanog konkursa postavi nova. Iako ima onih koji smatraju da pitanje menadžmenta ne treba tako „lomiti preko kolena“, činjenica da od 590 javnih preduzeća u Srbiji čak 580 posluje s gubitkom, sasvim rečito govori o tome da velike štete teško da bi bilo. Uostalom, posle svakih izbora menja se celokupan prvi ešalon srpske privrede, već u skladu s postignutim koalicionim dogovorom, pa zašto ne bi mogao i pre izbora.

Dokaz Vladine neozbiljnosti u vezi s ovom merom je i to što se pokazalo da se ranije najavljivani veliki projekat depolitizacije javnih preduzeća sveo na jednu kratku odluku o raspisivanju javnih konkursa.

Vlada je ranije najavljivala da će u javna preduzeća biti dovedeni profesionalni menadžeri, sa iskustvom i rezultatima iza sebe, koji će za svoj rad biti adekvatno plaćeni, a u javnosti je bilo i predloga da im se daju manje plate, a veliki bonusi, ako ostvare dobre rezultate. Od svega toga sada očigledno nema ništa.

Ali, da bismo videli kako će i da li će uopšte funkcionisati nova odluka, ipak ne moramo da čekamo novi mandat. U mnogim preduzećima, uključujući i neka od najvećih poput Jata, na čelnim mestima nalaze se vršioci dužnosti generalnog direktora. U njima, dakle, konkurs može da počne, a sa njime i prvi barometar istinitosti namere Vlade Srbije da depolitizuje javna preduzeća.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari