Donald Tramp ne samo što nema nikakve šanse da bude izabran za predsednika Sjedinjenih Država već, tvrde upućeni, nema šanse da bude ni kandidat Republikanske stranke za tu funkciju. Pa ipak, njegove bombastične izjave i svakojaki prostakluci (i na račun žena, nije to specijalitet samo u državicama poput naše, kako poneko pomišlja ovih dana) osim što „pale“ medije i društvene mreže povremeno oslikavaju i stanja kolektivne, globalne, psihoze.

Ovaj put Tramp je uzbudio duhove svojom izjavom da muslimanima treba zabraniti ulazak u SAD. Bila je to samo jedna u nizu njegovih opaski o „tuđinima“, nimalo iznenađujućih kada se zna za Trampovu neskrivenu ksenofobiju čija meta su, puno puta, osim muslimana bili i Latinoamerikanci, posebno imigranti. To je bila Trampova „mudra“ preporuka – šta bi Amerika trebalo da preduzme posle terorističkog napada u Kaliforniji prošle nedelje. Neka je Tramp, u političkom smislu, i prolazna pojava. Međutim, njegov slučaj pokazuje kuda svet, pogotovo njegov „napredni“ deo, može da ode kada nema adekvatan odgovor na krize. U ovoj konkretnoj stvari na krizu izazvanu usponom Islamske države koja je doprinela izbegličkoj krizi.

„Progresivni deo čovečanstva“ navodno se šokirao i uspehom Nacionalnog fronta u prvom krugu regionalnih izbora u Francuskoj. Trampov predizborni slogan glasi „učinimo ponovo Ameriku velikom“, dok se Marina le Pen zalaže za „nepatvoreno francuzstvo“. Ako Tramp nema šanse da postane predsednik, Le Penova i te kako ima, na izborima 2016. I tu je, zapravo, izvor straha. Ima Evropa i Viktora Orbana i „nesolidarne“ lidere drugih istočnoevropskih zemalja EU, ali Francuska je, ipak, njeno srce. U tom srcu se ugnezdio još pre nekog vremena Nacionalni front, čija popularnost raste pa se oko njega okreću mejnstrim partije – Olandovi socijalisti i Sarkozijeva „obična“ desnica. Marina le Pen, na neki način, određuje šta su glavne političke teme.

Međutim, NF više nije radikalan kao što je bio, kao kada se – sada zbog antisemitizma od sopstvene ćerke izopšteni – Žan Mari le Pen družio sa Vojislavom Šešeljem; Marini le Pen je cilj da stranku učini vodećom, što podrazumeva odricanje od ekstremizama. Uz to, granice između „krajnje desnog“ i desnog često nisu tako jasne (slično je i sa levicom – kad je Siriza pobedila u Grčkoj mediji su maltene javljali o usponu boljševika). Primera radi, ko se seća imigrantske politike Sarkozija, običnog desničara, dok je bio ministar policije i predsednik, ne bi mogao reći da je ona bila tolerantna. A dok svi mi slušamo priče o raznim alama i baucima, pravih odgovora na gorepomenute krize – i dalje, uglavnom, nema.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari