Možda je veća potvrda pripadnosti evropskoj desnici prisustvo lidera SNS Vučića na samitu narodnjaka Evrope u Madridu, što mu dođe kao neki svojevrsni obrnuti pandan socijalističkoj internacionali, nego prošlonedeljni svečani skup najveće srpske vladajuće partije u Beogradu. Pojedini komentatori još uvek se osvrćući na taj događaj kojim je SNS obeležila sedmu godišnjicu postojanja, ističu da je rusofilstvo bilo najupečatljiviji utisak. Što se donekle naslanja na raniju priču da je čovek na formalno najoperativnijoj funkciji u SNS Radomir Nikolić na sednici rukovodstva pitao zašto ne bi bile formirane frakcije prema spoljnopolitičkim afinitetima – proevropska, proruska, anglofilska…

Uostalom, politički analitičari listom će reći da je reč o heterogenoj partiji, s tim što im se zaključci o toj raznorodnosti ne slažu na rasponu od tvrdnji neminovnog slabljenja do prednosti u pokrivanju širokog spektra biračkog tela.

Međutim, ukoliko uzmemo da je u savremenom političkom trenutku merilo evropske umerene desnice naklonjenost ka ekstremnom polu u odnosu prema migrantskoj krizi, onda treba pošteno reći da se SNS odlično kotira. Može se biti skeptičan prema jačini ovacija i aplauza kojim je propraćen Vučićev govor u Madridu, ali se ne može poreći da su se i on, i stranka koju predvodi, našli u prestižnom evropskom društvu stranaka desnog centra koje okuplja 70-ak partija iz 40 država. I da su iz ovih redova aktuelni predsednik Evropske komisije i pojedini njeni članovi, kao i da je reč o najbrojnijoj grupi u Evropskom parlamentu. O značaju koji se skupu pridavao, govori i to što je njegovo održavanje u Briselu navođeno i kao razlog odlaganja predstavljanja izveštaja EK o napretku u proširenju Unije. Na spisku pozvanih iz Srbije su još i Ištvan Pastor, lider SVM, a iz okruženja i vođa HDZ Tomislav Karamarko, zatim Bojko Borisov iz Bugarske, Eva Kopač iz Poljske…

Nevezano za tezu da se „desnica sa desnicom najbolje razume“, okupljanje je predstavljalo i priliku za, u svetskoj diplomatiji bitne, susrete na marginama, gde je razgovor Vučića i mađarskog premijera Viktora Orbana prethodio vesti o tome da je posle mesec dana otvoren granični prelaz Horgoš 2.

Sada, koliko su te slike, na kojima lider SNS ćaska sa izvestiocem EP za Srbiju Dejvidom Mekalisterom, ili gde dva reda iza njega sedi bivši predsednik Nikola Sarkozi, a negde u gužvi je i nemačka kancelarka Angela Merkel, značajne za prosečnog naprednjaka, teško je reći. Ili koliko ga zbunjuje to što je na skup bio pozvan i ukrajinski predsednik Porošenko, dok su u isto vreme pojedini naprednjaci poput Vladimira Đukanovića pratili izbore u Donjecku i Lugansku. Moguće je i nimalo, pošto ako se u nečemu dosad iskazala SNS, to je u pravljenju političke dijalektike u kojoj nikakve suprotnosti nisu isključene, jer se nekako uvek uklope u tezu. Barem u prvih sedam godina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari