Prošle nedelje, kada je Naser Orić priveden u Švajcarskoj, moglo je i biti sumnje da li je na delu neka netransparentna kompenzacija Beogradu, kojom treba nadomestiti potrebu da srebreničkoj godišnjici prisustvuje premijer Aleksandar Vučić. Međutim, prekjučerašnje zadržavanje Ramuša Haradinaja u Sloveniji, potpuno je razvejalo takva nagađanja. Mada odgovor da li je reč o kompenzaciji, ili o pritisku, nije bilo moguće dobiti ni u takozvanim obaveštenim krugovima u Beogradu, koji su se pozivali na težinu optužnice protiv Orića, posle Haradinaja jasno je da je reč o ovom drugom.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Privođenje Orića i Haradinaja, otvara za Srbiju, ali i za region u čiju se stabilnost kunu od Brisela do Skoplja, više neželjenih posledica. Prva je radikalizacija negativnog stava javnog mnjenja na području bivše Jugoslavije i Albanije prema Beogradu. Tražio zvanični Beograd njihovo izručenje, ili ne. Zasad je Ministarstvo pravde odabralo da se ne oglašava, dok pravnici objašnjavaju da je reč o takozvanim difuznim poternicama, po kojima određena zemlja, može, ali i ne mora da postupi. Godinama su uostalom, Orić i Haradinaj prelazili međunarodne granice, bez zadržavanja.

Dakle, prvo Orić – čovek sa oreolom ratnog heroja u BiH, i sa jezivim detaljima zločina za koja ga tereti srpska optužnica. Uprkos svim potpisanim protokolima o saradnji BiH o uzajamnom ustupanju predmeta za ratne zločine, bilo da Srbija traži, ili da ne traži njegovo izručenje, jasno je kakav je to negativni odjek. Kad tužilac za ratne zločine Srbije Vukčević izjavi da krivični postupak protiv Orića ne može biti ustupljen bosanskom tužilaštvu, jer porodice žrtava nisu dale saglasnost, jasno je da se takva izjava može smatrati i dolivanjem ulja na srebreničku vatru. Kao i odbijanje dva nebošnjačka člana Predsedništva BiH da usvoje Izetbegovićev predlog da raspravljaju o Oriću. Drugo, način na koji je Haradinaj zadržan u Sloveniji, tako da nije uhapšen, a da slobodno nastupa u slovenačkim medijima, kao i po društvenim mrežama, takođe je opipljiv pritisak. Telefonski kontakti Jahjage i Pahora, ukazivanje na kvarenje odnosa Ljubljane i Prištine, sve do Haradinajevog da su „Srbi i Slovenci braća“, nije ništa manji pokušaj regionalnog potresa od Orića.

Šta je konkretni cilj tog pritiska, premijer Vučić, najavljujući ga, nije hteo da odgovori, kao što je prekjuče uzvratio samo da Srbija neće biti krpa, i da je iskreno privržena regionalnoj stabilnosti. Prva tumačenja ukazuju da je nastavak zastoja Srbije u evrointegracijama vidljiv na političkom horizontu, što bi se reklo jedan kroz jedan. Međutim, za takvu ocenu je prerano.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari