U Srbiji i Republici Srpskoj prekjuče je prvi put obeležen Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.
Takav praznik zvanično je ustanovljen prilikom nedavnog sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa liderima Srba iz BiH u Beogradu, u znak sećanja na probijanje Solunskog fronta u Prvom svetskom ratu.
Zajedničke proslave Beograda i Banjaluke nisu sporne same po sebi, jer se mogu podvesti pod „specijalne i paralelne odnose“, koji su omogućeni Dejtonskim sporazumom.
Ipak, poruke koje je prilikom ceremonije javnosti poslao bivši predsednik RS i aktuelni član Predsedništva BiH Milorad Dodik nesumnjivo su problematične, budući da je on iskoristio još jednu priliku da istakne težnju da Srbija i RS budu jedna država.
Dodik je, takođe, iznova doveo u vezu pitanje Kosova i RS. Kako je naglasio, u kontekstu položaja Srba na Kosovu, „narodi u BiH su u tamnici bez slobode i prava da na pravi način upražnjavaju svoje slobode“.
Mada se Vučić za sada uzdržao od komentarisanja Dodikove retorike, takvi istupi mu sigurno nisu po volji, jer želi da se međunarodnoj zajednici prikaže kao državnik koji „apsolutno poštuje Dejtonski sporazum“. On je povodom praznika poslao poruku putem Instagram naloga, u znatno uzdržanijem tonu od Milorada Dodika. Kako je naglasio: „Nema viših i važnijih vrednosti od jedinstva našeg naroda i slobode“…
Novoustanovljeni praznik zasigurno će zasmetati nekima na Zapadnom Balkanu, ali odnosi u ovom regionu su ionako nestabilni, zbog čega je bezbednost veoma krhka.
Podsetimo, već godinama postoji Dan albanske zastave, koji se obeležava ne samo u Albaniji, već i na Kosovu, i u Preševu i Bujanovcu, pa bi bilo krajnje licemerno kada bi predstavnici zvanične Tirane, poput Edija Rame kritikovali Srbiju i RS zbog praznovanja, ili kada bi isto učinili hrvatski funkcioneri u matičnoj zemlji i BiH federaciji koji „Oluju“ obeležavaju kao praznik.
Da li će zvanični Beograd nastaviti da toleriše verbalne ispade Milorada Dodika ostaje da se vidi. Ipak, uzimajući u obzir činjenicu da Srbija nije ni blizu članstva u Evropskoj uniji, te da se stiče utisak da je trenutno po spoljnopolitičkom kursu znatno bliža Vašingtonu nego Briselu, ne treba očekivati da će u skorije vreme Vučić podeliti javne „packe“ lideru „prekodrinskih Srba“.
Istovremeno, ne treba isključiti ni mogućnost da je Dodikova „neposlušnost“ samo predstava za javnost, odnosno da je predsednik Srbije saglasan sa idejom o ujedinjenju Srbije i RS u jednu državu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.