Krivično zakonodavstvo Srbije uskoro bi moglo da bude obogaćeno novom kaznom – doživotnim zatvorom. To bi bila najteža kazna u srpskom penalnom sistemu i izricala bi se samo izvršiocima najtežih krivičnih dela. Ideja Ministarstva pravde, koje je uradilo ove izmene Krivičnog zakonika, bila je da se ova kazna posle izdržanih 25 godina pretvori u vremensku kaznu, odnosno da se na osuđenog primeni amnestija, uslovni otpust ili pomilovanje. Na ovaj način bi bila zamenjena postojeća kazna za najteža krivična dela od 30 do 40 godina zatvora.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

U zemljama sa dužom demokratskom tradicijom od naše izriče se čak i višestruka kazna doživotnog zatvora za posebno okrutna, svirepa krivična dela. Tako se, recimo, dešava da nekim izvršiocima sudija izrekne petostruku doživotnu kaznu i tokom vremena, ukoliko se osuđenik dobro ponaša, ukidaju mu jednu doživotnu kaznu. Sistem na taj način, time što je uveo mogućnost višestrukih doživotnih kazni, pokazuje izvestan cinizam i dodatno kažnjava izvršioca.

U srpskom pravosudnom sistemu ne postoje višestruke kazne za jedno delo, godine koje bi izvršilac trebalo da provede u zatvoru se ne sabiraju, nego se izriče jedinstvena kazna zatvora. Za neke izvršioce kazna od 40 godina zatvora je sasvim dovoljna, odnosno, skoro da je i doživotna, jer ako neko u dvadesetim izvrši teško ubistvo, onda bi trebalo sa 60 godina da izađe iz zatvora. Da li je moguće izaći bez psihičkih i fizičkih posledica? Naravno da ne, a neko ko provede tolike godine u zatvoru, nema ni uslove za penziju, ali ni mogućnost da pronađe posao. Na stranu što je potpuno izopšten iz društva zbog onoga što je učinio. Komisije koje odlučuju o prevremenom puštanju na slobodu, a to je moguće posle dve trećine izdržane kazne, po pravilu nikad ne puštaju izvršioce težih krivičnih dela po isteku tog roka.

Da li će odluka da se uvede doživotni zatvor smanjiti kriminal u Srbiji? Svakako ne. Ni kratkoročno, a ni dugoročno. Ali će učiniti nešto drugo – nateraće buduće kriminalce da bolje razmisle šta rade. Istovremeno i da smišljaju nove načine prikrivanja, ne bi li ostali nekažnjeni. Srpski zatvori su već godinama prebukirani i sa jako niskim nivoom uslova i očajnom zdravstvenom negom, pa će uvođenje doživotne kazne svakako opteretiti zatvorske kapacitete. Ova kazna neće napraviti sigurnije društvo za građane Srbije, ali bi mogla da doprinese da porodice žrtava osete bar kakvu-takvu satisfakciju, kad znaju da je opasni ubica uklonjen sa ulica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari