Balkan nije nimalo blagonaklon prema pripadnicima manjinskih zajednica, a kako je pokazalo nedavno istraživanje švedskih ekonomista, države u ovom našem podneblju su i „izrazito rasno i nacionalno netolerantne“. Na vrhu liste od 80 zemalja prednjači Albanija, dok se Srbija nalazi na sredini te liste. Od naših komšija, najtolerantnija je Hrvatska, piše u istom istraživanju, dok su se tolerantniji od stanovnika Srbije pokazali stanovnici Slovenije i BiH.

U prilog ovom istraživanju ide istraživanje CeSida o diskriminaciji, koji je navelo da su Romi najdiskriminisanija grupa u Srbiji, siromašne osobe, osobe sa invaliditetom, starija lica, žene i pripadnici LGBT populacije. Jedan od glavnih pokazatelja jeste to što su za učesnike istraživanja „Romi najmanje prihvatljivi za brak, manje i od Hrvata“.

Šta su zapravo pokazala sva ova istraživanja? Vrlo ilustrativno su nam naslikala da Srbija, ali i okruženje, nisu blagonakloni prema bilo kom obliku ispoljavanja drugosti, odnosno nečeg različitog. Naravno, sve je to i posledica ratova devedesetih, u kojima kao „nismo učestvovali“, velikog broja izbeglica koji su se integrisali u srpsko društvo i doneli svoje stavove i način ponašanja, često ekstremno radikalne upravo zbog onoga što im se dogodilo, decenijskog siromaštva i bede, zatvorenosti Srbije zbog sankcija međunarodne zajednice, konzervatizma koji je isplivao jačanjem uticaja crkve, opšteg beznađa, ekonomskog propadanja i sve tvrđe nacionalističke retorike u kojoj nema mesta za „one druge“.

Srbija i danas nije u bogzna kakvim dobrim odnosima sa susedima i verovatno je jedna od malobrojnih država u Evropi koja nema baš dobru reputaciju, upravo zbog uloge u ratovima devedesetih. Odnosi sa Crnom Gorom su posle dugogodišnjeg dubokog zamrzavanja u blagom usponu, sa Bosnom i Hercegovinom ima dosta nerazjašnjenih sporova iz vremena Slobodana Miloševića i ratova devedesetih, kao i sa Hrvatskom, sa kojom nas „povezuju“ međusobne tužbe za genocid. Odnosi sa Bugarskom i Rumunijom su normalizovani, dok u odnosima sa Mađarskom svako malo nastane neki problem, pretežno zbog sporadičnih pojedinačnih slučajeva međunacionalnih sukoba u Vojvodini. Kosovo je deo Srbije, bar po Ustavu, pa i ne može da se tretira kao susedna država. Posebno jer je Srbija ne priznaje kao nezavisnu državu. O odnosima sa Kosovom nema potrebe ovde raspravljati, jer skoro da i ne postoje, a prijateljski odnosi su jedino s Makedonijom. Jasno je da se Srbija nije baš previše makla od vremena Slobodana Miloševića. Ma koliko nas političari ubeđivali u suprotno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari