
U trenutku dok Aleksandar Vučić priča o „letećim automobilima“ i tri milijarde kineskih investicija u Srbiji, a ministar finansija Siniša Mali o „zlatnom dobu“ u koje naša zemlja ulazi, radnici Gumoplastike u selu nadomak Bujanovca peti dan štrajkuju glađu.
Spavaju po onim tankim školskim drvenim klupama, naslonjeni jedni na druge u propaloj državnoj fabrici čekajući da im država isplati samo onoliko koliko im duguje – 12 miliona za zarade i 34 miliona dinara za socijalni program. To je manje od četvrtine novca od 200 miliona dinara koliko su planirali da plate jarbol u Beogradu – novi simbol zlatne Srbije.
To je 20 metara jarbola. Toliko bi ovu državu koštalo da smiri savest zbog toga što je 60 radnika fabrike za preradu kože, metala i plastike godinama omalovažavala. Jer kako drugačije nazvati to što su radnici bili prinuđeni da tuže državu koja u ovoj fabrici ima 85 odsto vlasništva jer im je godinama isplaćivala zarade manje od 15.000 dinara. U trenutku u kom je minimalna zakonom propisana plata bila veća od 22.000 dinara. Kako nazvati to što na njihove apele, prijave za socijalni program, napise u medijima niko iz državnih organa nije reagovao mesecima, terajući ljude na poslednji očajnički potez – štrajk glađu. Mada, glad za njih nije problem. Na nju su navikli.
I sve ovo bilo bi manje strašno (koliko štrajk glađu može da bude manje strašan) da se država na sva usta ne hvali istorijskim suficitima i investicijama, rekordnom zaposlenošću, nikad jačem, bržem i boljem rastu.
Daleko od zlatne Vučićeve Srbije, zaboravljeni od svih, 40 radnika noći bez hrane provodi u fabrici, a da nisu krivi ni za šta. Država je upropastila njihovu firmu, ostavila ih bez novca, sada i bez hrane i dalje se „pravi luda“, kao da to nije njihova odgovornost. Kao da ti radnici traže nešto što im ne pripada. Kao da traže da se nekom drugom otme iz usta, a ne samo da im se da ono za šta su neki i decenijama radili. A ne mora nikom da se otima iz usta. Može jarbol da se skrati za 20 metara. Kad već ne može da bude najveći na svetu, zar je bitno koliki je. A sigurno bi i 20 metara kraći mogao da bude novi simbol Srbije dovoljno visok da ispuni svoj osnovni zadatak – jačanja kulta zastave. Jer bez jake zastave, jasno je svima, nema jake države. Ni sitih građana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.