Teške optužbe protiv Jedinice za zaštitu svedoka MUP Srbije i Tužilaštva za ratne zločine su na konferenciji koju je organizovao Fond za humanitarno pravo izrekli bivši policajci koji su želeli da svedoče o zločinima. Oni su ove dve državne institucije optužili da štite ratne zločince, odnosno one pripadnike srpske policije koji su na ratištima širom bivše SFRJ tokom devedesetih ubijali civile.


Šta je problem? Ovi hrabri ljudi su odlučili da ne prećute ono što su videli i iza čega mogu da stoje svojim punim identitetom i optužili su Tužilaštvo da je otkrilo njihov identitet, iako im je garantovana zaštita. Zbog toga su, pošto je rečo bivšim policajcima, u svojim poslovnim i životnim sredinama doživeli pretnje i označeni su kao izdajnici. Ove optužbe je odbacio Mioljub Vitorović, jedan od zamenika tužioca za ratne zločine i naglasio da se Tužilaštvo najviše žalilo na rad policijske Jedinice za zaštitu. On je objasnio da je po zakonu tužilaštvo obavezno da se identitet zaštićenih svedoka dostavi okrivljenom i njegovom braniocu.

– Šef jedinice ima običaj da kaže da su albanski svedoci koji svedoče o zločinima nad Albancima lažovi, a da su srpski svedoci koji svedoče protiv Srba izdajnici, rekao je Vitorović.

Svaka policija na svetu zasniva se na nekoj vrsti nacionalnog ponosa i vere policajaca i oficira u državu za koju rade i od koje zavise oni i njihove porodice. Problem je taj što je tokom devedesetih država služila kao pokriće za pljačku, otimačine i nekažnjena ubistva. Danas, kada je vreme da se prošlost temeljno ispita i odgovorni za zločine kazne, izgleda da postoji problem jer su oni koji su mislili da su se nekažnjeno izvukli napredovali u službi. Kako onda obezbediti adekvatnu zaštitu svedocima? Jedino temeljnom reformom državnog aparata i ciljanom lustracijom policije i tajnih službi. Ali toga, po svemu sudeći, neće biti. Prošlo je suviše vremena.

Državi, očigledno, nije dovoljno stalo da se sazna istina o ratnim dešavanjima na prostoru bivše SFRJ i o učešću državnih struktura u zločinima. Razloga za to ima mnogo, ali je svakako najjači, (a sudije u mnogobrojnim postupcima za ratne zločine tome obilato pribegavaju) mogućnost da Hrvatska i BiH dopune tužbe protiv Srbije pred Međunarodnim sudom pravde i da se spreče moguće tužbe porodica žrtava protiv države i isplate visoke odštete. Na ovaj način, država će još dugo za sobom vući balast optužbi za ratne zločine jer kraj neće doći završetkom rada Haškog tribunala.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari