Džaba preporuke 1

Na primeru lokalnih izbora u Kosjeriću i u Zaječaru vidimo koliko su uzaludne preporuke međunarodnih organizacija da nije fer učestvovati u kampanji sa pozicije državne funkcije i državne moći.

Kosjerić su pred izbore 28. marta posetili Ana Brnabić i više ministara aktuelne vlade, uključujući i u redovima vladajuće SNS omiljenu Irenu Vujović.

A predsednik države i vladajuće stranke Aleksandar Vučić je obilazak radova po Srbiji počeo baš od Zaječara i baš sedam dana pred dan glasanja 28. marta.

To je na delu ta ironija koja je iz redova SNS upućivana kao odgovor na zahteve opozicije da izborni uslovi budu pošteniji – kako vi to hoćete da sprečite lidera najjače stranke ikada u Srbiji, da se bavi svojim političkim poslom.

Lokalni izbori u Kosjeriću i Zaječaru, a verovatno će i za Preševo, gde se takođe održavaju istog dana, biti smišljen neki jak nastup (moguće i da se negde u blizini predsednik javno vakciniše), tako su pokazali da se ništa u odnosu na opšte izbore 21. juna ne popravlja.

Čak se ide i korak dalje, kao što je puštanje snimljenih video-poruka u Kosjeriću, od strane predsednika opština Zlatiborskog okruga, u kojima se podržava lista SNS.

Treba li podsećati i da je materijal u kampanji, oglasi, bilbordi, leci, sav u znaku Vučićevog lika i da lokalni kandidat, protivnik naprednjaka, trči trku protiv predsednika države.

„Uloga predsednika države koji je i lider stranke bacila je senku na liniju između zvaničnih dužnosti i kampanje, što predstavlja kršenje obaveze da se poštuje podela između države i stranaka“, navela je nakon junskih izbora šefica Specijalne misije Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava Ursula Gaček.

„To je bilo najvidljivije tokom vanrednog stanja, kada su, dok je zvanična kampanja bila obustavljena, predsednik i državni zvaničnici održavali redovne sastanke, uključujući i sastanke o preduzetim merama za obezbeđenje sredstava za održavanja likvidnost i zadržavanje radnih mesta, koji su ponekad imali oblik implicitne kampanje. Nejasno razgraničenje između kampanje vladajuće stranke u kojoj je gospodin Vučić bio centralna figura i medijskog izveštavanja o predsedniku i aktivnostima Vlade, uključujući rešavanje krize uzrokovane kovidom 19, dovelo je u pitanje stav 5 OEBS-ovog Dokumenta iz Kopenhagena iz 1990. Institucije odgovorne za nadgledanje poštuju li se propisi o sprovođenju kampanje, poput Agencije za borbu protiv korupcije, nisu efikasno odgovorile na pitanja i navode o zloupotrebi službenog položaja i javnih resursa“, piše u konačnom izveštaju ove kancelarije OEBS. Piše, ali džaba.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari