Vlada Srbije je mašina koja deluje na pritisak.
Dok dužnici u švajcarskim francima nisu izašli pred Vrhovni kasacioni sud, njihov problem je samo rastao. Ali kada su izašli, odmah je rešen.
Dok taksisti nisu blokirali Nemanjinu, njihov problem sa Kar goom samo je rastao. Ali kad su zatvorili grad i njihov problem je, sa 8.000 evra po vozilu, takođe rešen.
Dok frilenseri nisu izašli na ulice, država je htela da im naplati milione zaostalog duga za poslednjih pet godina, sa sve kamatom. Ali kad su u hiljadama pokucali na vrata Narodne skupštine, to je sve manje-više magijom izbrisano.
Slično njima, i narod Srbije je godinama gutao vidljiv vazduh i pio mutnu vodu a da to da nije nikoga u Nemanjinoj 11 preterano tangiralo.
A onda su grupe meštana uporno držale proteste protiv malih hidroelektrana koje im isušuju reke, a pre par dana su najraznorodnije grupe ljudi, okupljene u masi koja je dostigla možda i 10.000 ljudi, ali sa jednom brigom i jednim ciljem, da se konačno prestane sa ničim ograničenim zagađivanjem vazduha, vode i zemljišta u Srbiji, došle pred Skupštinu, pred kojom su pre njih bili pomenuti frilenseri, i magija se opet dogodila – ministri su se rastrčali po Srbiji, usta punih uveravanja kako Vlada Srbije brine za ekologiju i kako neće dozvoliti da se više radi onako kako se do sada radilo.
Dve firme, obe kineske, odmah su žrtvovane – čak i pre nego što je protest održan, ali se već osećalo da nezadovoljstvo počinje da dobija konkretnu artikulaciju, a i posle njega.
Zatvoreni su radovi na proširenju Ziđinovog rudnika Jama, dok je na zrenjaninsku fabriku plastike privremeno stavljen katanac.
Ipak, pitanje je i da li je samo pritisak naroda ovde bio na delu ili smo imali i druge pritiske kojima se Vlada povinovala.
Naime, odavno je poznato da Evropska unija ne gleda nimalo blagonaklono na sve veće okretanje Srbije ka Kini, a sa poslednjim dešavanjima u Crnoj Gori, koja je uzaludno molila EU da otplati njene dugove prema kineskim poveriocima, ova problematika je dodatno aktuelizovana.
Da li je privremeno zatvaranje ove dve lokacije jeftin način da vlast „ubije dve muve jednim udarcem“ – da s jedne strane zadovolji eko-aktiviste i pokaže da brine o životnoj sredini, a da s druge signalizira Briselu da Srbija velikom bratu sa Istoka ipak nije širom otvorila vrata, a zatvorila oči.
Kako god da bilo, biće dobro ako pritisak „ekološkog ustanka“ bude bar jednako delotvoran za „ustanike“, kao što je za taksiste bila delotvorna njihova blokada čitavog centra Beograda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.