Srbija je obesna. Svega ima, od demokratije, preko radnih mesta i uspešne ekonomije, aviona i kamiona, do vakcina protiv gripa.
Ali, ljudi nisu time zadovoljni. Bune se. Setili se, baš sada, kada nam je „krenulo“, da Srbiju treba očistiti od smeća i otpada. Srećno društvo, zatečeno u nesreći sopstvenog izbora i „napretka“ – zagađenog vazduha, vode, zemljišta i uplašenih ljudi.
Građani odbijaju da, bez njihovog znanja i pristanka, multinacionalne kompanije sumnjive i rizične tehnologije, uz odobrenje države, kopaju njihova imanja u potrazi za rudama. Poput meštana požeških i kosjerićkih sela, koji se protive istraživanjima litijuma na svojim parcelama, uplašeni su za sopstvene živote i budućnost svojih porodica, protestuju i dižu ekološke ustanke.
U Gornjoj Dobrinji, rodnom selu kneza Miloša Obrenovića, Požežani su, uz podršku građana i aktivista iz drugih delova zapadne Srbije, poručili da neće dozvoliti istraživanja litijuma na njihovim imanjima, strahujući da će se suočiti sa pogubnim posledicama sličnih „istraživanja“ u okolini Loznice. U ekološkom ustanku u Miloševoj Dobrinji, a i na nedavnom protestu u Beogradu i ranijim sličnim okupljanjima eko-nezadovoljnika, vlast je prepoznala političku buku i bes, koje „finansira međunarodni faktor“.
S druge strane, šef države je objasnio da protesti, poput požeškog, „lepo govore o Srbiji, jer do pre nekoliko godina niko nije razmišljao o problemima životne sredine „već o tome kako da se preživi“. Premijerka je bila maštovitija pa je objasnila da je „ekologija problem prvog sveta“ i da su tim problemom zaokupljeni i građani Srbije, zbog toga što „imaju osećaj bezbednosti i sigurnosti u vezi sa svojim zaposlenjem i stanjem ekonomije“.
To znači da smo od siromaha „drugog i trećeg sveta“ dosegli stepen razvoja razvijenog „prvog sveta“, zahvaljujući sadašnjoj vlasti, ali da tog uspeha nismo svesni. To što iza takvih „uspeha“ ostaju tragovi ekoloških katastrofa, to je cena „zlatnog doba“ Srbije.
Sada, kada imamo svega, kada smo nadomak tog „prvog svet“, vlast obećava da će ukloniti ekološki lom koji je ostavila za sobom. Da bi upristojila pejzaže Srbije potrebni su joj mnogo naših para i još koji mandat, ali bez zelenih protesta i ustanaka. Međutim, građani se, baš sada, setili da dižu ekološke bune. A državi je baš „krenulo“, posebno poslednjih godina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.