Građani Smedereva proteklog vikenda organizovali su protest protiv zagađenja vazduha u tom gradu, koje je postalo nepodnošljivo dolaskom kineske kompanije HBIS koja je 2016. kupila Železaru, i uz ogromnu proizvodnju nije uvela standarde zaštite životne sredine.
Meštani su simbolično blokirali prugu i luku koje ta kompanija koristi za transport i pretovar rude, pri čemu se oslobađa kancerogena rudna prašina. Kineski investitor krši zakone svakodnevno, uz blagoslov nadležnih institucija, koje – ne reaguju.
Generalna nezainteresovanost aktuelne vlasti za „ekološke“ teme i probleme postala je konstanta širom Srbije, jer nisu samo Smederevci ti koji protestima brane pravo na čist vazduh, vodu i zemlju.
Zrenjaninci se već godinama bore za čistu vodu, dok su meštani sela Rakita, posle godina sukoba sa investitorima i policijom, vratili svoju reku iz cevi u korito.
Beograd, u poslednje vreme često među prvima na svetskoj listi gradova sa najzagađenijim vazduhom, ali i najvećim brojem smrti građana zbog respiratornih problema, uveliko se bori da sačuva Košutnjak, „pluća grada“, od seče drveća i urbanizacije, dok gradska vlast ređa urbanističke promašaje, krčeći i ono malo zelenila koje je ostalo.
Nosioci vlasti i nadležne institucije, međutim, ponašaju se kao da ovi problemi ne postoje, ili kao da su nedovoljno značajni da bi se njima bavili.
Domaći funkcioneri izbegavaju odgovore i probleme upečatljivo bezobrazno minimiziraju.
Setimo se kako je predsednik Vučić branio veličinu i značaj kineske investicije u Smederevu, dok je naivno i nemušto objašnjavao kako je kineska vlast tu vrstu teške industrije zabranila u svojoj zemlji, „zbog valjda čistog vazduha“.
„U to se dovoljno ne razumem, a i što bi me zanimalo“, rekao je tada predsednik.
Takav stav i odglumljena naivnost ne mogu se objasniti nesvesnošću da ti problemi direktno ugrožavaju živote ljudi. Jedino logično ostaje da je u pitanju finansijski interes, i to ogroman.
U Smederevu kao i u drugim gradovima gde je aktuelna vlast dozvolila strancima da vršljaju mimo zakona, uz ogromne subvencije, a na štetu domaćih radnika.
I u selima Stare planine, gde se reke trpaju u cevi zarad nemerljivo unosnog posla izgradnje MHE.
I u Beogradu, gde se u različite besmislene infrastrukturne radove i investicije, neko očito ugrađuje u milione, nepovratnim uništavanjem što prirodnih bogatstava, što uslova života u milionskom gradu, što kulturnih dobara.
Ostaje samo da se vidi da li će nagomilano nezadovoljstvo običnih ljudi koji brane svoje parče zemlje, oslobođeno političkih i drugih podela, imati potencijala da izraste u bunt koji ova vlast neće moći da zaustavi ili kanališe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.