– Da li će Misija EU na Kosovu, čiji je ozvaničenje na prostoru južne srpske pokrajine Beograd 2008. koštalo raspada „demokratske kohabitacione“ vlasti DSS i DS, (pro)pasti zbog optužbi za korupciju unutar samog Euleksa? U aferu su, za sada, upleteni nekadašnji šef, jedan bivši i više aktuelnih tužilaca i jedan sudija ove misije, prištinski, sarajevski i beogradski mediji, a uključuje se i Brisel.

Troje, po pitanju KiM, uticajnih poslanika Evropskog parlamenta Doris Pak, Urlike Lunaček i Eduard Kukan zatražili su da navode o korupciji u Euleksu ispita nezavisno telo. Istovremeno iz Brisela stižu signali da visoka predstavnica EU Federika Mogerini razmatra mogućnost da iznete optužbe istraži evropska Kancelarija za suzbijanje korupcije. Pozivajući se na nemačke izvore, prištinski mediji tvrde da će Misija EU na Kosovu biti „zatvorena što je moguće pre“ i da će „Nemačka već u novembru zatražiti smanjenje nadležnosti Euleksa“. Ukoliko Mogerini „prelomi“, to bi bila prva javna nezavisna istraga ove vrste od uvođenja protektorata UN na KiM 1999, iako se na terenu već 15 godina šuška da međunarodne misije i organizacije, zadužene za izgrađivanje „nove kosovske stvarnosti“, nisu imune na mito i korupciju.

Rad Euleksa od početka je problematičan, pre svega iz ugla međunarodnog prava. Iako se Euleks deklarativno poziva na Rezoluciju 1244 SB UN, priča o statusno neutralnom delovanju Misije odmah je pala u vodu, jer u praksi rad na „jačanju vladavine prava na Kosovu“ znači izgrađivanje institucija i sprovođenje zakona samoproglašene kosovske države. To dosad niko u Briselu, doduše ni u Beogradu, nije video kao problem.

Činjenica je da Euleks ne vole ni Albanci ni Srbi, posebno oni na severu. Priština već duže vreme traži njegovo ukidanje, iako je ovog juna mandat Misiji produžen do 2016. godine. Većina Srba u Euleksu vidi produženu ruku jednostrano proglašene kosovske države, pogotovo posle serije hapšenja i optužnica protiv više njihovih viđenih sunarodnika. Usred afere sa korupcijom, Beograd je otkrio i da je Euleks „krivotvorio navode MUP“, mada imao zlobnika, sklonih da u tome vide „alibi“ za one koji su Ivanovića „smestili“ u zatvor. Nezavisna istraga o korupciji u Euleksu je neophodna. Pitanje je samo da li vodi gašenju misije koja je, bez obzira za sve promašaje, jedina međunarodna instanca, ne računajući simbolično prisustvo Unmika, koja Srbe deli od života pod apsolutnom vlašću Prištine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari