Bankari u Srbiji nešto su nervozni ovih dana. Uznemirenost su izazvale glasine o nestabilnom evru, čak i katastrofične prognoze o njegovom ukidanju ili spekulacije o uvođenju dvostruke valute – jedne za prezadužene zemlje EU, a druge za stabilan, najrazvijeniji deo.

Bankari u Srbiji već mogu da vide kako bi se takvi potezi odrazili na štednju u zemlji i sve češće javno istupaju objašnjavajući domaćoj javnosti da su ulozi sigurni, i da postoji rešenje čak i za – tvrde – neverovatnu opciju prema kojoj bi evro otišao u istoriju.

Istina je da su banke u Srbiji relativno lako prošle u prvom talasu svetske ekonomske krize, ali je i činjenica da njihov kapital najvećim delom potiče iz EU. Prethodnom krizom bile su zahvaćene uglavnom američke banke, ali sada su se stvari promenile. Evropske banke su u problemu zbog prekomernih kredita koje su podizale zemlje iz evrozone, a kriza tražnje utanjila je prihode iz kojih se pozajmice vraćaju. Najveća opasnost, pri tom, jeste gubitak poverenja u banke ili valutu, jer bi time čitav sistem finansija bio srušen. Koju spiralu bi to povuklo za sobom, najbolje je ne pominjati.

Bankari odlično znaju da su građani Srbije prošli traumatična iskustva, najpre sa starom deviznom štednjom, čije vraćanje je uveliko obezvredilo prvobitne depozite. Posle su se pojavile privatne banke, ali je većina onih koji su im poverili novac ostala bez ičega. Potom su u stečaj otišle i četiri najveće državne banke. Njihova sanacija još nije okončana, a prazan prostor popunile su strane banke. To je trebalo da ulije poverenje u finansijski sektor i da oživi štednju, jer iako su mnogi upozoravali da će profit otići u matične kuće, građani su ipak verovali da je valuta na kojoj one počivaju, evro, stabilna i da garantuje sigurnost. Da li se taj poslednji bedem odbrane od narastajućeg nepoverenja sada gubi? Ili postoji još jedan adut – a to je što ni najumnija glava u ovom trenutku ne može da pruži pravi savet u kojoj bi drugoj valuti trebalo štedeti. Već se zna da kod nas to nije dinar, dolar je oduvek bio nestabilan i nepredvidljiv, švajcarac se otima jer njihovoj privredi ne odgovara jaka valuta, za kineski juan ili rusku rublju ni kurs nemamo. Zato svi iščekujemo šta će se desiti u Evropskoj uniji. Verujemo, i želimo da verujemo da će naći rešenje. A bankari su i dalje nervozni.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari