Masovno ubijanje ljudi motornim vozilima postao je očigledno omiljen način širenja terora u našem delu sveta.
Niz koji je 2016. počeo u Nici i Berlinu, a ove godine se nastavio u Londonu, Stokholmu i Parizu stigao je do Španije, do Barselone i letovališta Kambrils. Kombijem, odnosno automobilom, u Španiji je ubijeno 14 osoba, a desetine su ranjene. Evropa se na napade navikava.
Ovakvi napadi postaju „trend“, a izjave političara povodom njih su tipske. Proklinjanje ubica, zaklinjanje da „neće promeniti naš način života“, obećanje stroge kazne; i neizbežno dalje povećavanje mera bezbednosti.
Postavljaju se fizičke barijere da spreče verovatne nove napade, predlaže se proveravanje osoba koje iznajmljuju kombije. Kao što „rešenje“ za migracije evropski političari vide u zatvaranju granica, žilet žicama, slanju vojski, brodova radi „odbrane“ uglavnom od nemoćnih, na terorizam odgovaraju jalovim merama. Čak i kada bi se uspeo „iskoreniti“ terorizam kamionima, nema sumnje da bi oni koji to žele brzo osmislili neke druge metode.
„Islamska država“ je objavila da stoji iza napada u Španiji. Ta tvrdnja uzima se sa skepsom, rutinski se postavlja pitanje da li je kombi pokrenula baš neposredno „Islamska država“ ili je neko samo bio nadahnut tom terorističkom Džon Kliz : Leteći cirkus
organizacijom. Činjenica je da je teror realnost, zajedno sa očiglednom nemoći da se on spreči. Istovremeno su aktivnosti „Islamske države“ na Bliskom istoku, gde je nastala, van fokusa pažnje zapadne javnosti. Mosul je pao – to je valjda kraj. Kao što je Sirija, gledano iz naše perspektive, odjednom propala u zemlju.
Napadi u Barseloni i Kambrilsu prvi su ozbiljniji u Španiji od marta 2004, kada je bombama Al Kaide u vozovima u Madridu ubijeno gotovo 200 ljudi, kako se osnovano tumačilo, zbog učešća Španije u ratu DŽordža Buša i Tonija Blera u Iraku. Naravno da napadi u Evropi nemaju nikakvo opravdanje, ali pitamo li se, uopšte, šta se u međuvremenu dogodilo i događa u Iraku i drugde na Bliskom istoku, u Africi, i ima li to neke veze sa našim Zapadom?
Dok god se krize u susedstvu Evrope budu zanemarivale ili dokle god im se bude pristupalo isključivo s pozicija sprečavanja uvoza terora, teror u Evropi će se uvećavati. Jedino pitanje koje će se, ostane li tako, postavljati jeste ko je sledeći, gde će narednom prilikom kamion ili kombi da udari.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.