Na javnoj sceni Srbije se već duže vreme iščekuje i pomno prati kada će doći, po nekima, do neminovnog političkog razlaza Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića. Po pravilu, kad god dođe do nekog bitnog spoljnopolitičkog događaja, ranije kada je reč o briselskom dijalogu sa Prištinom, sada kada su otvorena pregovaračka poglavlja, učeste Nikolićevi javni nastupi.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

A njima on sasvim očigledno zadržava „zlatni glas“, odnosno ispoljava određenu dozu rezerve u pogledu Vučićeve proevropske politike i Kosova.

Reč je o dozi, a ne o jasnom protivljenju, zato što rezervu istovremeno prate i Nikolićeve pohvale Vučićevog rada i kursa, kako na spoljnom planu, tako i unutar SNS. Deo SNS-u naklonjenih analitičara, sada vrlo uvijeno očekuje da će sledeća godina suštinski nositi političku podelu ne za i protiv evropskih integracija, nego za i protiv njihovog usporavanja. Jer, uzima se za izvesno da je reč o nepovratnom procesu, mada i dalje nije izvesno do čega će tačno taj proces dovesti.

Sa druge strane međutim, u tihom rumoru, obavešteni opozicionari smatraju da tu pravog političkog i ideološkog sukoba nema. Nikolićevi nastupi motivisani su isključivo računicom šta on i njegova grupacija dobijaju, uključujući i to „breme“ evrointegracija. Tvrdi se da ta grupacija traži trećinu mesta u svim organima SNS, isto toliko na svim izbornim listama, a i konstrukciju izbora kakva će doneti Nikoliću još jedan mandat. Odnosno, da ako bude vanrednih parlamentarnih izbora, sa njima svakako budu raspisani i predsednički, jer će onda prirodno, fokus SNS kampanje morati da bude na predsedničkom kandidatu. I u eventualnom savezu sa socijalistima, osigurati Nikoliću još jedan mandat, a on će zauzvrat nastaviti da podržava Vučićeve poteze držeći i dalje deo biračkog tela koji gravitira desnici.

Šta te kalkulacije mogu doneti, teško je proceniti, oslanjajući se na objavljene rejtinge, po kojima je SNS i dalje na preko 50 odsto. Poslednji rezultati Ipsos Stratedžika navode i da Vučić ima preko toga još pola miliona glasova podrške, odnosno da je lider postao prihvatljiv i biračima kojima nije prihvatljiva njegova stranka.

Sa druge strane, radikali Vojislava Šešelja tvrde da njihovo istraživanje pokazuje da je SRS kao vodeća evroskeptična stranka skočila na 20 odsto podrške. Po Ipsosu, međutim, radikali su na tri odsto, dok savez DSS i Dveri prostim zbirom ima 7 odsto, odnosno preskače cenzus. Evroskepticima birači mogu doći prvenstveno iz redova razočaranih pristalica SNS, i nema sumnje da će procena njihovog broja biti odlučujuća u eventualnom razlazu Nikolića i Vučića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari