Prestonica Srbije bila je ovih dana omiljena destinacija zvaničnika Stejt departmenta, budući da je prošle sedmice najpre došao zamenik pomoćnika državne sekretarke SAD Filip Riker, a zatim i njegov šef, Filip Gordon. Kao što to obično biva sa visokim gostima iz inostranstva, u prvom redu sa Zapada, dolasci dvojice Filipa probudili su znatiželju kod poslovično radoznale javnosti u državi.


Dok je ambasada SAD navela da je Riker došao u redovnu posetu regionu, predstavnici diplomatskih krugova su tvrdili da je on zapravo doputovao zbog formiranja nove srpske vlade, u šta je mnogo lakše poverovati. Između ostalog, pominjalo se da su Amerikanci od mandatara Ivice Dačića zatražili da se „jasno i čvrsto“ ( u skladu sa svojim izbornim sloganom) obaveže da će njegov kabinet biti „kooperativan“ u vezi sa Kosovom, kao i da će ekonomski interesi SAD biti zaštićeni. Da je Dačić dobro razumeo poruke koje mu je preneo izaslanik Hilari Klinton, pokazala je i poseta Gordona, jer je lider socijalista posle susreta sa njim istakao da će buduća vlada „nastaviti reforme i evropski put zemlje, da će voditi politiku mira i stabilnosti“, što umnogome podseća na reči koje Stejt department ponavlja kao mantru.

„Misija“ obezbeđivanja Dačićeve poslušnosti koju su obavila dvojica Filipa pokazala je i da Amerikanci nisu suviše zainteresovani za kadrovska rešenja u novoj vladi, odnosno da se ne brinu o tome ko će sesti u fotelje u Nemanjinoj 11. Kako je rekao Gordon, a ponovio srpski mandatar:“SAD će sarađivati sa svakom vladom koju izabere Skupština Srbije“.

Uprkos saglasju u pojedinim stavovima predstavnika Beograda i Vašingtona, primetno je da je Gordon po napuštanju prestonice Srbije i dolasku u Prištinu u izvesnoj meri izmenio ponašanje, što je, inače, u prošlosti bio slučaj sa predstavnicima zapadnih zemalja kada kroče na isto tlo. Tokom razgovora sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, vođenih na Andrićevom vencu, američki zvaničnik je u stilu iskusnog diplomate svoje stavove i preporuke „zavio“ u lako svarljive „retoričke oblande“, kao što je podrška podizanju dijaloga Beograda i Prištine na viši politički nivo. S druge strane, posle susreta s predsednicom Kosova Atifete Jahjagom, Gordon je imao znatno oštriji nastup, izjavivši da je Beogradu poručio da prizna „realnost postojanja demokratskog i suverenog Kosova“.

Posetilac iz Vašingtona nije štedeo ni komplimente na račun kosovskih vlasti, koje je ohrabrio da nastave proces evropskih integracija. Dakle, „stare navike teško umiru“, i američki zvaničnici će nesumnjivo i dalje u Prištinu stizati sa mnogo više pompe nego u Beograd.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari