Kada socijalisti u međusobnoj diskusiji koja curi u javnost potegnu termin Gestapo, to pokazuje da se odnosi unutar partije bliže tački pucanja.
Ovog vikenda, lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić nije samo po ko zna koji put zabranio funkcionerima SPS da se međusobno prepucavaju u javnosti. Otišao je i korak dalje – četvoro njih dobili su zvanični partijski ukor pred isključenje, što su pojedini doživeli kao gestapovski pristup i najavili iščlanjenje.
SPS je pregrmeo i ovaj izborni ciklus, čuvajući mesto u vlasti, u kojoj je praktično 22 godine – od obnove višestranačja, minus četiri godine nakon Petog oktobra. Stoga, SPS je teško zamisliti kao opozicionu i još teže kao vanparlamentarnu partiju. Ali, uopšte nije nezamislivo da se rastoči u borbi suprotstavljenih frakcija. To što te frakcije proističu iz interesnih, a ne izvorno političkih pitanja, ništa ne menja na stvari. Uostalom, klasična politika i klasična partijska disciplina ubrzano iščezavaju sa javne scene. Koristeći društvene mreže, sada svaki iole prepoznatljiv čovek u nekoj partiji može kreirati sopstveni politički nastup i marketing. To je tako čak i kada se reprezentuje neki širi kontekst, kao recimo u slučaju Novice Tončeva, koji poput lokalnih lidera socijalista, trpi štetu od bliskosti SPS sa naprednjacima, koji otkidaju socijalističko biračko telo.
Takvoj atomizaciji doprinosi i pad poverenja u liderstvo unutar SPS. U kuloarima vrte se sledeće kombinacije – da će Dačić kroz dve godine kada se promeni Ustav, i kada se predsednik bude birao u parlamentu, biti Vučićev Medvedev. Odnosno, da će naslediti Tomislava Nikolića, koji bi u međuvremenu trebalo da pobedi Šešelja na predsedničkim izborima i potom mirno da ode u političku penziju, ispraćen od SNS sa svim počastima. Zato se navodno i Dačić ovog vikenda oprezno izražava o predsedničkoj kandidaturi – sa „lagano, sačekaću“.
Međutim, to je politički cilj za jednu političku karijeru, a šta će biti sa celim SPS? Odnosno, koju će političku ili neku drugu cenu za ovakav cilj morati drugovi da plate, i šta će im to doneti? Budući da je SPS, uprkos imovini koju je nasledio kao pravni naslednik Komunističke partije i u finansijskim problemima, verovatno odgovor nije nimalo zadovoljavajući. Možda realno gledano to znači čak i manje nego što socijalisti imaju sada dok Dačić vodi diplomatiju, što je još manje nego dok je vodio policiju. Veština dugog opstanka na vlasti pokazuje svoje granice, a jedna od mogućih, jeste tačka spajanja naprednjaka i socijalista u jednu mega stranku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.