Ključna poruka koju je Beogradu prenela Delegacija Evropskog parlamenta glasi da do kraja godine treba očekivati otvaranje prvih poglavlja u pregovorima o članstvu Srbije u EU. S druge strane, srpski zvaničnici dobili su još jedan podsetnik da Brisel pažljivo motri na probleme u važnim domenima poput pravosuđa, ljudskih prava i spoljne politike, odnosno da smatra da brojna obećanja vlade Aleksandra Vučića treba bez odlaganja sprovesti u delo.


Imajući u vidu kritike sadržane u nedavnoj Rezoluciji Evropskog parlamenta o napretku Srbije ka članstvu u Uniji u vezi sa slobodom izražavanja i položajem nezavisnih regulatornih tela, uključujući zaštitnika građana, nimalo ne iznenađuje što je poslanik EP Eduard Kukan stavio do znanja sagovornicima u Beogradu da „ostaje da se uradi još stvari“. Takođe, retorika evroparlamentaraca iznova pokazuje da EU i dalje ima izvestan stepen tolerancije za balansiranje Srbije između Zapada i Rusije, ali da je usklađivanje spoljne politike neophodan preduslov za prijem u „evropsku porodicu naroda“.

Mada se u zajedničkoj deklaraciji Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU – Srbija nije našla izjava o manevrima Srbije sa Rusijom, najavljenim za septembar, kako se spekulisalo uoči dolaska gostiju iz Brisela, Kukan je ocenio da predsednik države Tomislav Nikolić ne bi trebalo da prisustvuje vojnoj paradi u Moskvi 9. maja, a i drugi predstavnici EP izrazili su negodovanje zbog takvih koraka Srbije. Za razliku od premijera Vučića, koji je proteklih dana davao pomirljive izjave u kojima je akcenat stavljen na upoznavanje evropskih parlamentaraca sa „reformskim merama koje treba da doprinesu napretku Srbije na evropskom putu“, predsednik Nikolić je oštro reagovao na Kukanovu konstataciju. U saopštenju Nikolićevog kabineta navodi se da je „nepristojno davati savete nekome ko savet nije ni tražio“. Takvi različiti „signali“ koji stižu iz Nemanjine 11 i sa Andrićevog venca mogli bi da dodatno podstaknu višemesečne čaršijske priče da postoje razmimoilaženja u stavovima „političkog oca i sina“, uprkos javnoj priči o „najboljoj mogućoj saradnji“.

Poseta evroparlamentaraca pre svega treba da posluži kao pokazatelj da je Brisel spreman da da „vetar u jedra“ Beogradu na „dugom putovanju u Evropu“, ali da neće biti spreman da gleda kroz prste tokom tog složenog procesa. Drugim rečima, od Srbije se očekuje da, kao što je nedavno rekao i premijer Vučić, ne bude cvrčak, već vredan mrav.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari