Danima su obaveštajni krugovi upozoravali, predsednik Bajden pomenuo, četiri zemlje: SAD, Velika Britanija, Australija i Novi Zeland, zvanično objavile upozorenje i pozvale svoje državljane, ali i Avganistance koji pokušavaju da dođu do aerodroma u Kabulu da napuste to područje zbog toga što postoji „neposredna opasnost“ od terorističkog napada.
U četvrtak uveče se i desilo.
U dva teroristička napada Islamske države, čiji avganistanski ogranak ima zvanični naziv ISIS-K, na aerodrom „Hamid Karzai“ u Kabulu i obližnji hotel, ubijeno je više od 100 ljudi, među njima 13 pripadnika američke vojske i 28 talibana. Ranjeno je više od 150.
Ovim terorističkim napadom evakuacija iz Kabula, koja je do tada ličila na haotičnu akciju, pretvorila se u masakr.
Žalosno je što možda neće biti jedini, pošto su izgleda stigle najave novih.
Načelnik Centralne komande američke vojske Frenk Mekenzi izjavio je da se mogu očekivati i napadi raketama ili bomba-vozilima.
„Činimo sve što možemo da budemo spremni“, izjavio je general Mekenzi u trenutku kada američke snage žure da završe sa povlačenjem iz Avganistana do 31. avgusta, kako je planirano.
Njegov šef, predsednik Džozef Bajden obratio se javnosti iz Vašingtona, najavio nastavak evakuacije američkih građana i njihovih saveznika, kao i kažnjavanje odgovornih za najsmrtonosniji napad na američku vojsku u Avganistanu od 2011. godine.
„Nećemo oprostiti, nećemo zaboraviti, lovićemo vas i platićete cenu“, poručio je Bajden teroristima, navodeći da će vojska odlučiti kada će i kako kazniti ISIL-K, a da će od njegove administracije dobiti svu potrebnu pomoć.
Da li predsedniku Bajdenu i Vašingtonu treba i koliko verovati? Ili smo možda previše kritični prema trenutnoj američkoj administraciji?
Posle 20 godina su morali da se povuku, svakako ne ovako haotično, no veća je greška što su uopšte okupirali Avganistan, ali za to je Džordž Buš mlađi odgovoran.
Možda nije ni bilo moguće bolje organizovati evakuaciju iz zemlje kojom su zavladali talibani, koji navodno najavljuju blaži oblik vladavine, u odnosu na devedesete, ali su, za svaki slučaj, ženama poručili da ne izlaze iz kuće i zabranili muziku.
Na nesreću Avganistanaca, čak ni tako ekstremna vlast im verovatno neće doneti nikakvu stabilnost, pošto se uveliko javljaju ISIS-K i pobunjeni mudžahedini odlučni da se bore protiv talibana.
Prvi zato što misle da su talibani previše blagi, drugi zato što žele vlast značajno blažu od one koju najavljuju pobednici u ovoj etapi avganistanskog horora.
Šta mogu da očekuju Avganistanci, a šta svet nakon 31. avgusta kada bude zvanično završena evakuacija? Avganistanci će verovatno biti izloženi novoj vrsti torture vlasti, pred kojom će svet žmuriti.
Problem je u tome što se nasilje i terorizam uvek prelivaju i mogu da stignu i u SAD i Evropu. Zato je moguće da talibani i Zapad dođu do neke vrste dogovora i prećutne saradnje, jer ISIL im je zajednični neprijatelj.
To, nažalost, neće olakšati život „običnim Avganistancima“. Oni će biti prepušteni na milost i nemilost talibana.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.