Dva dana nakon incidenata na fudbalskom meču Srbije i Albanije, strasti i emocije su se, za nijansu, stišale. Provokacija gostiju i nespremnost domaćina koji je naseo na istu doveli su do prekida meča, nakon čega se i jedni i drugi neobjektivno nadaju da će im Evropska fudbalska organizacija (UEFA) biti naklonjena prilikom donošenja odluke o ishodu utakmice, koja će umesto na zelenom terenu, biti doneta za zelenim stolom u Nionu.

Takođe, opšte mišljenje je da je i sama UEFA, u startu, loše postupila, kada je dozvolila da se u istoj grupi nađu dve države između kojih već decenijama vlada velika netrpeljivost. S druge strane, UEFA je još 2013. godine donela odluku da međusobne mečeve ne mogu igrati reprezentacije Gibraltara i Španije, odnosno Jermenije i Azerbejdžana zbog državnih i teritorijalnih sporova između ovih država. Istina, spisak zemalja sa kojima Srbija zbog političkih razloga potencijalno može da igra utakmice visokog rizika, nažalost, nije mali. U sličnoj poziciji je i Albanija.

Za manje od nedelju dana, narednog četvrtka, savezi Srbije i Albanije će biti oštro kažnjeni i gotovo je sigurno da meč neće biti registrovan rezultatom 3:0 u korist jedne ekipe, što znači da će, najverovatnije, obe strane biti nezadovoljne odlukom. Do tada i jedni i drugi će nastaviti da žive u iluziji da je samo protivnička strana odgovorna za sve nemile scene koje su viđene na stadionu u Humskoj i da je svaki drugi ishod osim jednostrane krivice rivala – neprihvatljiv.

Takođe, obe fudbalske reprezentacije će snositi ozbiljne posledice, koje osim novčanih i drugih kazni mogu dovesti u pitanje i njihov plasman na Evropsko prvenstvo koje se za dva leta igra u Francuskoj. U svakom slučaju, odnosi između Srbije i Albanije su zbog nekoliko minuta, koliko je trajalo bezumlje na stadionu Partizana, ponovo pogoršani.

Osmog oktobar sledeće godine u Tirani, kada Albanija dočekuje Srbiju u sedmom, pretposlednjem kolu kvalifikacija za EP. Sigurno je da postoji veliki broj onih koji jedva čekaju taj duel, kako bi dobili priliku da se revanširaju protivniku, kojeg vide kao neprijatelja. Ipak, do tada UEFA, Srbija i Albanija imaju dovoljno vremena da učine sve što je u njihovoj moći da fudbalski tereni u regionu više nikada ne liče na bojno polje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari