U Beograd danas dolazi glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc. Tabloidni mediji su odmah tu redovnu posetu domaćim zvaničnicima pred podnošenje šestomesečnog izveštaja Savetu bezbednosti UN o saradnji država sa Tužilaštvom povezali sa odlukom Tribunala da se haški optuženik i lider radikala Vojislav Šešelj do utorka, 26. maja, vrati u pritvorsku jedinicu Haškog tribunala u Sheveningenu. Skoro da se očekuje da Bramerc u Beogradu uhapsi Šešelja i da ga sa sobom, istim avionom, povede u Holandiju.


Da li će se i kako lider radikala vratiti u Hag tema je koja uveliko zaokuplja domaću javnost već nekoliko sedmica. Ipak, nakon pomenute odluke Haškog tribunala, eto novog problema za Vladu Srbije. Ministar policije Nebojša Stefanović kaže da će premijer i vlada odluku doneti po Ustavu. Ustav kaže da Srbija neposredno primenjuje „opšteprihvaćena pravila međunarodnog prava“. Jedno od njih je i prednost međunarodnog zakonodavstva u odnosu na domaće. I verovatno je ministar policije na to mislio kada je rekao da će vlada u Šešeljevom slučaju postupati u skladu sa najvišim pravnim aktom države. Dakle, Šešelj će ipak ići put Haga.

Međutim, mnogo oštrije poruke, očito u ime vlade, šalje ministar rada Aleksandar Vulin, koji odluku Tribunala da Šešelja, optuženog u Hagu za podsticanje na ratne zločine tokom sukoba u Bosni i Hrvatskoj, tumači kao pokušaj destabilizacije Vlade, pritisak na premijera Vučića… Jednom rečju, tvrdi da Tribunal pokušava da destabilizuje Srbiju za račun Zapada. Nikom ni na pamet ne pada da uvidi kontradikciju u ovakvom tumačenju, pošto Srbija od pada Miloševića 2000. godine iz sve snage pokušava da postane deo zapadnoevropskih integracija i da uđe u evropsku porodicu ekonomski razvijenih zemalja.

Šešelj tvrdi da se neće dobrovoljno predati, a vlast već nedeljama trubi o tome kako je puštanje Šešelja iz Haga bio privatni aranžman Tribunala sa optuženim i kako nema nikakve veze sa državom. Moguće i da je tako, samo što Srbija i dalje ima obavezu da postupa po zahtevima ovog međunarodnog suda. Sviđalo se to vlastima ili ne. Osim ukoliko vlada nema nameru da ne poštuje sopstveni Ustav i zakon, u ovom slučaju Zakon o saradnji sa Haškim tribunalom. A to ne bi bio prvi takav slučaj u istoriji saradnje sa Tribunalom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari