Hil nije baš Betmen, a ni Vučić nije Robin 1foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

Najava i dolazak Kristofera Hila iz Amerike u Beograd 2022, privukao je pažnju kao malo kog ambasdora, jer ga mnogi pamte iz vremena devedesetih, i uloge koju je imao na ovim prostorima u tim teškim vremenima.

Moguće i da će njegov eventualni odlazak, posle američkih izbora, izazvati isti efekat, ali je onim što je radio to zaslužio. Za neke zbog dobrih, za neke loših zasluga.

Ali Amerika može biti zadovoljna, njegovim novim pogledom na Srbiju. Vučić se sporazumeo s Kosovom, kosovska država zavladala je i severom Kosova, a Srbi s Kosova ni iz Srbije se nisu puno i ozbiljno bunili, izvozi se oružje za Izrael i Ukrajnu, naoružanje se kupuje na zapadu, iskopavaće se litijum i energetski Srbija radi na diversifikaciji snabdevača glasom o čemu je Hil govorio još na početku mandata.

Jedino nije uvela sankcije Rusiji, sa Kinom je u čeličnom zagrljaju (ali ko nije), te će se to i nadalje tolerisati, jer Hil nije baš Betmen, a ni Vučić nije Robin.

Kako je i da li je Hil, čovek čvrste ruke, kako ga mnogi opisuju, “ubedio” Vučića u sve ovo nije poznato, jer je javno slabo kritikovao vlast.

Možda je radio iza zavese, ali se, za razliku od mnogih ambasadora, pred njom uvek nalazio i govorio kada su se u Srbiji dešavale važne stvari, od održavanja prajda, zabrane festivala “Mirdita-dobar dan”, preko uspešnih i neuspešnih rundi dijaloga u Briselu, preregistracije srpskih tablica ili ukidanju dinara na severu Kosova, prekida programa televizija N1 i Nove S, oslobađajuće presude za ubistvo Slavka Ćuruvije, zabrane patrjarhu da ode na Kosovo, do potpisivanja plana konsultacija Srbije i Rusije.

Zbog svog odnosa sa Vučićem, i izjavama o izborima i protestima opozicije postao je mrzak delu opozicije, pa je više puta primao otvorena pisma u kojim ga, lider SSP Dragan Đilas, zbog toga kritikuje.

Deo javnosti šokirao se kada je objavio spot sa političarima, javnim ličnostima i delovima programa Pinka u kojima se govori o poziciji Srbije na Zapadu. Hil je, za razlik od kritizera, ukapirao da su takve poruke poslate sa Pinka jače i uverljivije za deo građana koji su prema zapadu sumnjičavi. Dok je Vučić, čini se, shvatio s kim ima posla, pa je s njim, bar u javnosti, bio taktičan i ozbiljan.

I tu se možda vidi razlika Hilove taktike drugih američkih ambasadore, koji su ili bili neprijemčivi i bez diplomatske težine ili su u svojoj neposrednosti izgledali neozbiljno.

Međutim, kako u Srbiji ni okretanje Zapadu nije sigurno, tokom delovanja Hila, Vučić je za izduvni ventil ljubavi prema Rusiji, instalirao Vulina, i kada ode Hil onaj ko bude došao posle njega imaće puno posla da dostignuto održi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari