Odbor za evropske poslove Parlamenta Kraljevine Holandije nije usvojio inicijativu poslanika opozicione Hrišćansko-demokratske stranke (CDA) da se ratifikovanje SSP Srbije i EU uvrsti u skupštinski dnevni red s obzirom na to da su vlasti u Beogradu uhapsile i izručile najtraženijeg haškog optuženika Ratka Mladića. Razlog za to, kako je rečeno Danasu, jeste Goran Hadžić koji je još na slobodi. Formalni razlog je taj što parlamentarci čekaju zvaničan izveštaj holandske vlade o nastupu Serža Bramerca, glavnog haškog tužioca u Njujorku, gde je predstavljao svoj izveštaj o saradnji Srbije s Haškim sudom. To je neprijatna vest koja je u sredu stigla iz Haga.


Kako bi se strasti smirile, već sutradan je objavljena i druga, nešto bolja vest, a to je da će holandski parlament u septembru dići blokadu sa evropskih integracija Srbije, kada će najverovatnije biti i ratifikovan SSP bez dodatnih uslova. Reklo bi se da to znači da su Holanđani spremni da odustanu od hapšenja i izručenja Hadžića. Slično poručuje i predsednik Srbije Boris Tadić, koji otprilike kaže da nema razloga za brigu jer će Holanđani ipak ratifikovati ovaj sporazum.

Izgleda da su se srpske vlasti, pa i građani, posle Mladićevog hapšenja, opustili i počeli da misle da će ubuduće sve ići glatko, kao i da će EU i zemlje članice da zaborave na dug spisak reformi koje stoje pred Srbijom. Dosledna Holandija je tu da podseti da to nije baš tako, i da Srbija nije u mogućnosti da izručenjem Mladića od EU za uzvrat traži dobijanje statusa kandidata, ili još viši cilj, datum za početak pretpristupnih pregovora.

Da nam je posle pohvala za istorijski uspeh hapšenja jednog od najtraženijih optuženika udarena packa, jeste. Nije da je nismo zaslužili jer su srpski zvaničnici počeli unisono, ne da traže, nego da zahtevaju napredak u evropskim integracijama. To je svakako iritantno za dužnosnike Unije, koji ne žele da u svoj klub puste one koji nisu dovoljno reformisani, i to u svakom pogledu.

Ako postoji vera da je vlastima stalo do ulaska u EU, kao što se naveliko i nadugačko priča, onda građani treba da je pritisnu da usvaja, i što je još važnije, da primenjuje zakone neophodne za lakši i bolji život. Samim tim bi Srbija napredovala u evropskim integracijama. Ne bi trebalo ni da nas bilo ko podseća da je Hadžić još na slobodi. To treba vlast sama da zna i da ne traži ustupke. Niko u Srbiji nema pravo da se ljuti jer se na hapšenje Mladića čekalo 16 godina i Srbija je sama odugovlačila svoj proces približavanja Uniji.

Uostalom nije Holandija jedina zemlja koja nije ratifikovala SSP. Osim nje, to nije uradilo još osam zemalja, što iz proceduralnih što iz političkih razloga. Podsetimo da Srbija ima spor sa Poljskom, koja uskoro preuzima predsedavanje EU, oko ambasade u Varšavi. Taj spor, kako se šuška, ometa Poljsku da ratifikuje SSP.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari