Dok se dvoje svađaju, treći u ovoj priči može da nastrada.
Naime, zbog krize u Evropskoj uniji nastaloj nakon katastrofalno lošeg početka imunizacije protiv korona virusa, trpeće pre svega evropske zemlje van Unije, ali i mnoge druge.
Nakon mesec dana preganjanja nadležnih iz EU sa glavnim proizvođačima vakcina koje su kasnile sa isporukama i smanjivali ugovoreni broj, moguće je da vrhuška u Briselu zabrani izvoz svih vakcina koje se proizvode na teritoriji Unije.
Šta bi to značilo za Srbiju koja očekuje još stotine hiljada doza iz evropskih pogona kompanija Fajzer i AstraZeneka, može se naslutiti i iz dramatičnih izjava predsednika Aleksandra Vučića, koji je praktično najavio nestašicu za sedam dana.
Jer, zaliha kineskih milion vakcina, ubrzano se troši, pa će se, izgleda, onaj poziv vlasti da kogod hoće dođe po „sinofarm“ cepivo, obiti o glavu mnogima iz prioritetnih grupa koji nisu bili za kineski proizvod, već za zapadne varijante.
To posebno važi i za stanovnike „preostalog“ Zapadnog Balkana, jer okolne zemlje nisu dovoljno, ili nikako računali na Kineze i Ruse..
Kada je reč o „ratu za vakcine“ u EU, u nekim zemljama će ukoliko hitno ne krene ubrzana distribucija, vlast biti u krizi ili pred ostavkama, svejedno što svi upiru prste u Evropsku komisiju.
Nju vide kao glavnog krivca za naivno postupanje prema proizvođačima, koji su uz tehničke i organizacione probleme imali na umu i trku za profitom, pa su isporuke otišle onima koji su više plaćali, na primer Izraelu, čiji je premijer i javno rekao da su masno preplatili Fajzer-Biontek dvojac, koji je već opslužio gotovo polovinu Izraelaca.
Tako nešto u Uniji ne mogu da sanjaju ni do leta, pa je zbog iznudice počela priprema građana za ubacivanje ruskog „Sputnjika V“, jer čim je Nemačka počela pregovore sa Institutom „Gamaleja“, odjednom je utihnula priča protiv ruskih vakcina, a izgleda da se ni Kinezi više ne spominju u tom kontekstu.
I sami čelnici zemlja sad priznaju da se politika kontraproduktivno uplela u nabavku vakcina, a jagma pri narudžbama „zapadnih“ doza i po nekoliko puta veća nego što je za pojedine zemlje potrebno, sada se može završiti i sa tužbama, kao što je Italija to i najavila.
Juče je stigla i vest da je EU počela istragu u belgijskom pogonu AstraZeneke, a da je Fajzer obznanio da je njihova fabrika, takođe u Belgiji, odjednom počela mnogo brže i bolje da radi, iako je zaostajala prethodnih 20 dana.
Dovoljno za zaključak da bez bitke za profit neće biti završena ni rat za vakcine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.