Inauguraciji novog predsednika Hrvatske Ive Josipovića juče nisu prisustvovali predstavnici Srbije. Predsednik Tadić, kako je više puta i najavljivano, u Zagreb nije došao jer je na svečanost pozvan predsednik Kosova Fatmir Sejdiju. Na inauguraciju nisu došli ni predstavnici Srpske pravoslavne crkve, koja je kabinetu predsednika Hrvatske poslala izvinjenje. Događaj su „ispratili“ predstavnici SDSS, koji su podržali Josipovićevu kandidaturu.


Hrvatska je priznala Kosovo, uspostavila s Prištinom diplomatske odnose, imenovala ambasadora. Bilo je očekivano da će dalji odnosi Zagreba prema Kosovu biti usklađeni sa formulisanim stavom da Kosovo jeste država.

Zato može izgledati da je reakcija Beograda na pozivanje Sejdijua preterana u smislu da bi pojavljivanje Tadića na istom skupu značilo da i Beograd priznaje Kosovo. Naročito ako se uzme u obzir odlazak predstavnika Srbije na Molitveni doručak u Vašington gde je bio i „ministar spoljnih poslova Kosova“. Može se uzeti u obzir i saradnja Srbije sa Euleksom, koju opozicija tumači upravo kao potez kojim se priznaje nezavisnost Kosova.

Međutim, molitveni doručak nije zvaničan skup i ne prisustvuju mu nužno šefovi država i vlada. Iz Srbije tamo su ovaj put bili pozvani Vuk i Danica Drašković, Vlajko Senić iz G17 Plus, beogradski muftija i Rasim Ljajić, a za Ivicu Dačića odlazak u Vašington značio je dodatno jačanje pozicije: od osobe sa „crne liste“ Stejt departmenta napredovao je do rado viđenog gosta.

Moguće je da je prilikom odlučivanja hoće li neko, ako ne Tadić, prisustvovati Josipovićevoj inauguraciji sagledavana ukupna politika Hrvatske prema Srbiji. Hrvatska ne samo što je priznala nezavisnost već ju je i aktivno podržala zastupajući u Međunarodnom sudu pravde stav vlade u Prištini da je proklamacija bila legalna. Uz to, dojučerašnji predsednik Hrvatske posetio je pokrajinu za vreme božićnih praznika i proglašen je počasnim građaninom Prištine. Ministarstvo spoljnih poslova Srbije kritikovalo je neke izjave novoizabranog predsednika kada je reč o politici Beograda prema Kosovu.

Verovatno da je odluka o propuštanju ceremonije bila motivisana i unutrašnjim političkim razlozima. Sigurno je da odbijanje Tadića da dođe u Zagreb neće narušiti odnose Srbije i Hrvatske. Suštinski, propuštena je samo jedna ceremonija. Spremnost na saradnju potvrđena je s obe strane. Ukoliko razlozi unutrašnje politike ne dovedu do dramatičnih poteza na spoljnom planu, što je uvek zgodno pribežište za skretanje pažnje javnosti sa problema koji je više zanimaju, može se očekivati da će ta spremost biti brzo konkretizovana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari