Premijerka Srbije Ana Brnabić najavila je juče da će Vlada povući sopstveni Zaključak, donet 28. marta, kojim se stavljaju pod potpunu kontrolu sve informacije o stanju i posledicama sve teže zaraze od novog korona virusa u Srbiji.
Obnarodovala je da je cilj Zaključka borba protiv lažnih vesti u vreme vanrednog stanja, te „priznala“ da je isključivo „njena glupost i krivica“ što je on donet, a nije obrazložen, zbog čega je „bačena senka na zaista fantastičan posao koji smo do sada uradili“.
Dozvolila je sebi da oceni da je Srbija „uradila najviše u Evropi, ako ne i u svetu“ da građani budu na pravi način informisani o ovoj zarazi.
Dakako, nije propustila da naglasi da će ovakav zaključak Vlade biti povučen „na izričitu i direktnu molbu“ predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Gotovo istovremeno sa ovakvim „nastupom“, iz policijskog pritvora puštena je novinarka portala Nova.rs Ana Lalić, koja je u njega smeštena pod optužbom da je tekstom o lošim i haotičnim uslovima rada i nedostatku zaštitne opreme u Kliničkom centru Vojvodine „širila paniku i izazivala nerede“, za šta je predviđena kazna do pet godina zatvora.
Policija joj je zakucala na vrata preksinoć, nakon što je KCV, koji je inače prethodno odbio da odgovori na sva njena pitanja, izdao saopštenje u kojem je demantovao navode u tekstu i naveo da se zbog njega obratio policiji i tužilaštvu.
Novinarka Lalić je po puštanju iz policijskog pritvora kazala da će i dalje nastaviti da izveštava profesionalno, a da je ukidanje Zaključka Vlade, ukoliko je tome iole doprinela, „vredelo noćenja u pritvoru“.
Skoro da je nesporno da je nakon ovakvog zaključka Vlade, koji, svakako, predstavlja „preventivnu cenzuru“, svako ko iole ozbiljno promišlja situaciju u ovoj državi, mogao je očekivati da će neko od „neposlušnih“ novinara biti sankcionisan, pošto će „svako“ iz vlasti i institucija biti ohrabren da ga „privede pravdi“.
Zaključak je, naime, jasno definisao da je za obaveštavanje javnosti o stanju i posledicama zaraze korona virusom zadužen isključivo i jedino Vladin Krizni štab na čelu sa Brnabićkom.
On je, pritom, naglasio da će sve koji objave izjave „neovlašćenih lica“ o „preduzetim zdravstvenim merama i drugim informacijama koje se odnose na lečenje bolesti COVID- 19“ stići oštra sankcija koja važi u vreme vanrednog stanja. Poseban problem je što „ovlašćena lica“ nisu definisana.
Na takav zaključak negativno su reagovali pravni stručnjaci, ocenjujući da je protivustavan i nezakonit. Slične reakcije su imali i predstavnici EU, OEBS-a, Amnesti internešenela, novinarskih udruženja, nevladinih organizacija, dela javnosti.
Čini se da je, ipak, najvažnije da „adekvatno“ reaguju profesionalni novinari sa integritetom, kroz tekstove koje neće „uređivati“ Vlada već činjenice. Ma šta ko mislio, to bi mogla da bude krucijalna poruka da ima nade za ovo društvo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.