Manje od mesec dana prošlo je između oproštajne posete Štefana Filea na kraju mandata Beogradu i prve spoljnopolitičke posete novog EU komesara čiji je resor dobio novo ime – za susedstvo i politiku proširenja Johanesa Hana.

File je u hotelu Metropol učestvovao na regionalnom skupu na kome su prvi put u tom svojstvu učešće uzela i dva ministra iz Prištine i njegova „odjavna“ poseta imala je poluzvanični karakter. Han je pak, imao seriju državničkih sastanaka sa najvišim zvaničnicima Srbije, ali uprkos njegovom ležernom nastupu – fotografisao je telefonom i novinare na konferenciji za štampu – i optimističkim porukama, ostao je težak utisak. Taj utisak nisu stvorile Hanove poruke – narednih nedelja ili meseci očekuje otvaranja pregovaračkih poglavlja između Beograda i Brisela, EU ne očekuje da Srbija odmah uskladi politiku sankcija prema Rusiji zbog ukrajinske krize nego postupno – nego reagovanja i to ne samo u Moskvi. Jer, ne samo da se koliko odmah iz ruske dume čulo da Brisel ucenjuje Beograd, nego su i na raspravi u Evropskom parlamentu prisutni srpski predstavnici Tanja Miščević i Željko Sertić pitani zašto nam je Rusija toliko važna, kada obim robne razmene Srbije sa EU iznosi 65 odsto.

Prava razmera pritiska iz Brisela je zasad nedokučiva, sem beogradskim analitičarima koji u ruskim medijima poručuju da će pitanje sankcija pred Srbiju biti stavljeno u martu. Han je toj nedokučivosti doprineo time što je koliko pet dana pre posete Beogradu izjavio da apeluje na Srbiju da podrži mere protiv Moskve, da bi stojeći pored premijera Vučića ocenio da je proevropski stav srpskih vlasti kristalno jasan.

„Danas, ovih časova, ovih godina, Srbija sigurno neće uvesti sankcije protiv Rusije“, istakao je pak predsednik Nikolić, što se može tumačiti i kao ne Vlada u ovom sastavu, ne sa Ivicom Da?i?em, kao šefom diplomatije. Vredi podsetiti i da je Dačić u izjavi za Danas odbacio mogućnost da se protiv Moskve sprovode bilo kakve, makar i najblaže mere – pošto, a toga se sećamo i iz vlastitog primera, sankcije imaju više stepena. Doduše, te najblaže mere – zabrana ulaska za pojedince i blokada računa imaju i te kako jako propagandno dejstvo. Konačno, kao jedini primenljiv žanr ostao je hladnoratovski triler, u čijem se jednom od najvećih klasika „Iz Rusije sa ljubavlju“ – radnja odigrava i u Beogradu, kao na usputnoj stanici. „Usputna“, reč je za razmišljanje – uostalom komesar Han je posle Beograda otputovao za Podgoricu – pošto građani od ove vlasti, kao i od ranijih uostalom, očekuju realnu geopolitičku procenu. Ta procena prethodi tome što premijer Vučić najčešće ističe – a to je interes Srbije. I bilo bi dobro da se ta procena pošteno objasni građanima, jer je jedino tako održiva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari