Kada premijer vlade koja ima dvotrećinsku većinu u parlamentu, i koji je istovremeno i lider stranke koja ima natpolovičan broj poslanika, ciklički svakih nekoliko meseci izjavljuje da razmišlja da vrati mandat narodu, o čemu je tu u stvari reč? Jer to ne samo da nije u skladu logikom, po kojoj bi takva vlast trebalo da je stabilna i sposobna da izgura pun četvorogodišnji mandat, nego je i iracionalno. I neće biti da je reč o pukoj želji da se udovolji političkim protivnicima.

Jer reč je o premijeru koji je profesionalni političar skoro 20 godina, u trusnoj i nestabilnoj zemlji, kakva je Srbija, barem u jednakom trajanju. A za aktere srpske političke scene – izbori, odnosno juriš na vlast i preraspodela plena, u najširem smislu – jesu najviši, ako ne i jedini, imperativ postojanja. I zato, ništa ne nadahnjuje i ne daje zamajac kao najava izbora, ništa tako ne inspiriše tvorce spinova na dnevnoj bazi kao kalkulisanje povodom datuma i motiva za njihovo raspisivanje. Jer tajming i motiv daće temu kampanje koja može doneti pobedu ili poraz. Te glasaće se između Svetog Nikole i Božića. Ili, izbori na svim nivoima se objedinjuju u martu, pošto su naprednjaci sve izborne trijumfe požnjeli u proleće. Potom, motiv je što Vučiću pada rejting, pa razmišlja kako da to predupredi, kao da mu ne bi bilo pametnije da o tome razmišlja u leto 2017. Te, suprotno, namera mu je da rizikuje komotnu većinu koju sada ima raspisivanjem izbora na svim nivoima, ne bi li SNS osvojio Vojvodinu, i opštine koje SNS još ne drži. I da zbog pojačavanja kampanje za sledujuće lokalne izbore rizikuje komplikovanje situacije na državnom nivou.

 

Međutim, ispod cele priče dve stvari su potpuno očigledne svima koji žele da ih vide. Prva je da je jedino moguće objašnjenje – pritisak. I to bilo da je reč o pritisku na spoljnom planu, bilo na unutrašnjem. Na ovom drugom, cilj je prvenstveno sama SNS, čiju je heterogenu strukturu potrebno dodatno podstaći da bi se dobili pokrajinski i lokalni izbori. Na spoljnom planu, to je poruka da svi, iz Berlina i Brisela inicirani regionalni politički projekti koji su u toku, mogu doći u zastoj, ako se vlasti u Beogradu ne učini neki ustupak. Na primer, glede zajednice srpskih opština na Kosovu, ili izveštaja Saveta ministara EU o otvaranju pregovaračkih poglavlja, ili makar sklanjanja iz fokusa agende vezane za priliv migranata i preteću humanitarnu katastrofu. Ali ono što je najočitije, i što bi možda građane Srbije trebalo najviše da zabrine, jeste poruka da o svemu tome razmišlja i odlučuje jedan čovek.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari