Nadanja penzionera i zaposlenih u javnom sektoru o povećanju primanja podgrevaju se još od marta. Prvi put nakon što je krajem prošle godine Vlada odlučila da zarad mera štednje „uštine“ koji dinar penzionerima i javnom sektoru, premijer Aleksandar Vučić se već u martu pohvalio odličnim rezultatima, koji bi, „ako se tako nastavi“, mogli da rezultiraju povećanjem plata i penzija do kraja godine. „Ovo ne radim zbog glasova, meni to ne treba. I ovako mogu da ih pobedim“, rekao je Vučić tada.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }A:link { }

Ovih dana rast penzija ponovo je glavna ekonomska priča, verovatno zato što je misija MMF stigla u Beograd i tu će ostati do početka septembra. Kao i uvek, čeka se njihova odluka. Ako revizija aranžmana bude pozitivna i MMF oceni da je Vlada uspela da ispoštuje većinu dogovorenog sporazumom možda i dobijemo „zeleno svetlo“ za ovakvo povećanje.

Ekonomisti potvrđuju navode koji stižu iz Nemanjine da razloga za pozitivne ocene ima, te da deficit jeste manji od planiranog, da je povećana naplata PDV i akciza, da su čak i neka javna preduzeća počela da privređuju više od očekivanog, i struja je poskupela, ali i da sve to nije dovoljno jak razlog da se već krajem ove godine povećaju penzije i plate. Jer ima tu i druga strana medalje, ona u kojoj je javni dug i dalje veliki, plus kamate koje plaćamo, plus nedovršena reforma javnog sektora. Ima tu još dosta da se radi. Ako rezultate revizije MMF-a saznamo krajem oktobra, kako je najavljeno, onda bi povećanje, spekuliše se bilo moguće već od 2016. Naravno, međunarodnoj zajednici moramo da objasnimo gde ćemo uštedeti novac, tih 20 milijardi dinara, koje planiramo da utrošimo na to.

Kod priče o platama i penzijama, ustvari, najbitnija je konstantna tenzija. Jednog trenutka će se to povećanje i desiti. Bitno je da taj trenutak bude pravi. Kako to obično biva sa populističkim odlukama, a ova koja uključuje milione građana Srbije jeste takva, najčešće dolaze u onom predizbornom trenutku. Jedinom pravom za političare. Tako da je penzionerima i zaposlenima u javnom sektoru možda bolje i jednostavnije da prate vesti o tome kada će raspisivanje izbora, nego šta MMF misli, ili u kakvom su nam stanju javne finansije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari