Srbija se pod vlašću Srpske napredne stranke već duže od godinu dana sprema za izbore. Kampanja ne prestaje. Jedini izvesni izbori na vidiku su lokalni i pokrajinski naredne godine, međutim ne treba isključiti ni mogućnost raspisivanja parlamentarnih izbora. Sve stranke se uveliko spremaju za izlazak na birališta, ali postoji razlika u pristupu opozicije i vlasti u tom poslu. Dok vladajuća stranka danas održava veliki i dugonajavljivani miting podrške lideru i premijeru Vučiću, kao početak kampanje za vojvođanske izbore, stalno hvaleći se dostignućima u ekonomiji od kojih će narodu biti bolje naredne ili one tamo godine, opozicija ima drugačiju taktiku i polazište.

P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }

Devet stranaka i pokreta i sa levice i sa desnice polaze od suštine koja odavno ne bi trebalo da bude problem u održavanju izbora, a to su uslovi u kojima se kampanja i samo glasanje održavaju. Predstavnici DS, NS, LSV, SDA Sandžaka, ZZS, DSS, Dveri i Pokreta Dosta je bilo i Pokreta za preokret, kao inicijatora sastanka ovih stranaka, traže hitan razgovor sa vladajućom strankom od koje očekuju da građanima omogući fer i demokratske izbore. DS predlaže i posmatrače EU. Iako pozvani, na sastanak nisu došli predstavnici SDS i LDP.

Bez obzira na razlike u programu, dijametralno suprotna viđenja budućnosti Srbije, pa i snage i opozicionog potencijala koje imaju, argumenti koje ove stranke iznose ne smeju biti zanemareni. Svi smo svedoci da su u proteklom periodu prilikom lokalnih izbora aktivisti, članovi pa i građani bili zastrašivani ili prebijani tokom kampanje ali i na sam dan izbora. Crni džipovi i jaki momci okupljali su se u opštinama gde se glasalo, pokušavajući da koliko-toliko usmeravaju građane na „pravi izbor“. Da to ne priliči ozbiljnoj državi zapazila je i Evropska komisija u svom godišnjem izveštaju. Naelektrisana atmosfera u Mionici, Srbobranu, Vrbasu ne sme se ponoviti na predstojećem glasanju, jer će cela Srbija, ukoliko se to dogodi, biti veliko bojno polje ne argumentima već pesnicama.

Vlast, polazeći najpre od sebe i bezbednosti svojih aktivista, članova i birača, mora da uradi sve kako bi pojedincima sa usijanim glavama objasnila da takvo ponašanje nije dopušteno u zemlji koju premijer smatra demokratskom. Vlast valjda ne želi da se i na tom planu napravi paralela sa devedesetim. Netolerantnost prema drugačijem mora da prestane. Zbog svega toga, jedini čovek kojem većina javnosti veruje na reč se mora sastati sa opozicijom i obećati im fer i demokratske uslove na predstojećim izborima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari