Jalovi ogrev 1

Direktor istraživačke stanice Petnica Vigor Majić tvrdi da je za skok zagađenosti vazduha krivac ugalj sa jalovinom iz Rudarskog basena „Kolubara“ koji se koristi kao ogrev.

Elektroprivreda Srbije to kategorično demantuje i navodi da je ugalj koji se prodaje potrošačima zadovoljavajućeg kvaliteta i da ne utiče na zagađenje.

Bez obzira da li iz „Kolubare“ stovarišta i građani dobijaju ugalj sa jalovinom ili ne, dve stvari su nesporna činjenica.

Prva je da korišćenje uglja za zagrevanje domova izaziva zagađenje vazduha.

Druga je da je lignit iz „Kolubare“ veoma lošeg kvaliteta, čime je uticaj na zagađenje vazduha koji dišemo još veći.

Podaci neumitno ukazuju na to da aerozagađenje u Srbiji, s obzirom da industriju gotovo više da i nemamo, ubedljivo najviše izazivaju individualna ložišta, to jest domaćinstva koja se greju na ugalj i drva.

Većina njih ne poseduje adekvatna ložišta i dimnjake, što dovodi do stvaranja štetnih čestica u vazduhu.

Uopšte grejanje putem individualnih ložišta, naročito u urbanim sredinama, u 21. veku je nešto što nije ekološki prihvatljivo.

Nažalost s obzirom da je  Srbija zemlja sa najnižim primanjima i najvećom stopom nezaposlenosti u Evropi, to je nešto na šta su građani prinuđeni.

Postavlja se pitanje kako da se otklone negativni efekti, koji nastaju zbog svega navedenog.

Kada je reč o Rudarskom basenu „Kolubara“, dobro upućeni tvrde da se tim preduzećem, kao i celokupnim sistemom EPS-a, upravlja na nestručan način, što se odražava i na kopanje rude zbog čega je ona nekvalitetna.

Za taj posao treba angažovati stručne ljude koji znaju kako, kada i gde kopati.

Takođe, nadležni u Srbiji hitno moraju da rade na proširenju mreže sistema daljinskog grejanja gde god je to moguće.

Istovremeno treba vršiti masovnu gasifikaciju, izgradnju postrojenja na biomasu kao svih drugih koje mogu da proizvode toplotnu energiju.

Naravno ta energija mora da bude jeftina i dostupna kako bi se građani demotivisali da koriste indivudualna ložišta za zagrevanje, ali i struju, što dovodi do preopterećenja elektroenergetskog sistema u zimskom periodu.

Za to su potrebne značajne finansije koje Vlada Srbije može da obezbedi preusmeravanjem sredstava koja troši na nepotrebne subvencije i povećavanjem poreza na profit.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari